Właścicielem Spartana jest Zygmunt Solorz-Żak. Ma czas na uzyskanie zgody urzędu do końca roku. Zdąży? – Zgodnie?z prawem postępowanie antymonopolowe powinno się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy. Termin ten może jednak?ulec wydłużeniu, jeśli zaistnieje konieczność uzyskania od przedsiębiorcy dodatkowych?wyjaśnień – dodała Cieloch.
Wiadomo już, że przez urząd przetoczy się dyskusja. Konkurenci Polkomtelu podnoszą, że po przejęciu operatora sieci Plus właściciel Polsatu będzie dysponował największymi zasobami radiowego pasma. Uwagę zwróci na to UOKiK P4 (Play), któremu brakuje pasma 1800 MHz (a mają je spółki Solorza-Żaka). Niewykluczone, że podobnie postąpi Grupa TP.
Czy te głosy mogą się spotkać ze zrozumieniem UOKiK? – Zdefiniowanych zostało około 15 rynków, na których spółki Solorza-Żaka i Plus działają wspólnie. Dla UOKiK może być to ciężka orka, ale na żadnym z nich podmioty nie mają pozycji dominującej – mówiła osoba zbliżona do transakcji.
Solorz-Żak sądzi, że dla urzędu istotne będą przychody i liczba klientów usług telekomunikacyjnych grupy. Liczy, że nie zostanie potraktowany inaczej niż Grupa TP i Polska Telefonia Cyfrowa, gdy tworzyły joint-venture NetWorks!
UOKiK korzystał wtedy m.in. z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Poza ilością pasma dostępnego dla poszczególnych podmiotów już dziś, trzeba wziąć pod uwagę ilość pasma, która będzie dostępna w przyszłości. Czyli szansę na to, że przy porównywalnym wysiłku finansowym podmioty te będą mogły uzyskać takie częstotliwości. Tylko od nich będzie zależeć, czy z tej szansy skorzystają czy nie – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Jest zdania, że koncentracja (Polkomtelu) i koalicje operatorskie (jak NetWorks!) mogą mieć podobne skutki.