Po otwarciu konferencji i przedstawieniu raportu Deloitte (o inwestowaniu w branżę biotechnologiczną w Polsce), nastąpiła prezentacja spółek: Oncolytics Biotech, Synthetic Biologics, Milestone Scientific, Prima Biomed i iCO Therapeutics.
Kanadyjski Oncolytics jest największą z nich – kapitalizacja tej notowanej na NASDAQ spółki to ok. 240 mln USD. Firma koncentruje się na rozwoju wirusów, które mają zwalczać komórki rakowe. Jeden z jej leków (przeciwko rakowi głowy i szyi), wykorzystuje reowirusy Reolysin i znajduje się już w III fazie badań klinicznych, która ma w pełni ocenić skuteczność terapii.
Natomiast amerykański Synthetic Biologics rozwija preparaty mające zapobiegać i leczyć choroby zakaźne. Rozwija też lekarstwo na stwardnienie rozsiane i pracuje nad lekami opartymi na przeciwciałach monoklonalnych zwalczających krztusiec.
Swój biznes, koncentrujący się na opracowaniu spersonalizowanych biofarmaceutyków przeciwko nowotworom, przedstawił australijski Prima Biomed. Z kolei kanadyjski iCo Therapeutics koncentruje się na takiej zmianie składu leków, aby można je było stosować w nowych wskazaniach.
Jednak największe zainteresowanie wzbudziły Milestone Scientific oraz zależna od niej Milestone Medical. Obie firmy chcą w tym roku zadebiutować na NewConnect (Milestone Scientific notowany jest na amerykańskim rynku pozagiełdowym i wyceniany jest na 21 mln USD). Spółki chcą pozyskać w sumie kilkanaście milionów dolarów i rozpoczęły w Polsce road show. Zdaniem Leonarda Ossera, prezesa Milestone, kwestią czasu jest, kiedy firma otrzyma zgodę od FDA na technologię do wykonywania znieczuleń zewnątrzoponowych (taka zgoda jest już dla znieczuleń dentystycznych).