„Idziemy do przodu z nową energią”

Termin oferty będzie uzależniony od koniunktury rynkowej oraz od tego, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi nasz prospekt emisyjny – mówi Rafał Tomasiak, prezes spółki Zortrax.

Publikacja: 09.05.2017 07:52

„Idziemy do przodu z nową energią”

Foto: spółka

Podjęte w poniedziałek uchwały są początkiem drogi prowadzącej na giełdę?

Takie mamy plany, ale na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach oferty publicznej. Jej termin będzie uzależniony od koniunktury rynkowej oraz od tego, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi nasz prospekt emisyjny.

Czy prace nad nim już ruszyły?

Tak. Mamy już zorganizowaną grupę doradców, którzy z nami współpracują w tym procesie.

Jaką kwotę spółka chciałaby pozyskać z emisji?

Na razie jest za wcześnie, by odpowiadać na to pytanie.

W planach jest emisja akcji serii F, a czy akcje będą sprzedawać również dotychczasowi akcjonariusze?

Tego typu decyzja może zostać podjęta, jeżeli to będzie niezbędne ze względu na parametry oferty publicznej. Na chwilę obecną nie mają takiego zamiaru.

Jakie będą cele emisyjne?

Szczegóły dotyczące oferty publicznej będziemy mogli komunikować wyłącznie po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego. W przeszłości, środki pozyskiwane od inwestorów przeznaczaliśmy zarówno na rozwój produktów, rozbudowę globalnej sieci dystrybucyjnej, marketing jak i produkcję pod konkretne zamówienia płynące z globalnych rynków.

Czy w grę wchodzą również przejęcia?

Dynamicznie się rozwijamy i nie wykluczamy wzrostu przez akwizycje. Rozglądamy się na rynku.

W 2016 r. spółka mocno zwiększyła zyski względem 2015. Jakich wyników można spodziewać się w tym roku?

Na pewno zamierzamy dalej zwiększać zyski i przychody, co będzie skutkiem wprowadzania na rynek nowych produktów. O tym jak dynamicznie rozwija się nasz biznes świadczy chociażby fakt, że od 2014 r. do 2016 r.  zyski spółki wzrosły aż o 400 proc.

Jakie perspektywy ma rynek druku 3D, na którym działacie?

Bardzo dobre. Z raportu Deloitte, przygotowanego w roku 2016 na zlecenie Zortrax, wynika, że segment desktopowych drukarek 3D, w których się specjalizujemy, rośnie dużo szybciej, niż rynek drukarek przemysłowych. Dla całego rynku wzrosty oscylują w przedziale od 20 do 60 proc.

Czy koncentrujecie się na Polsce, czy raczej na innych rynkach?

W naszym kraju branża ta dopiero raczkuje, podczas gdy na świecie jest już zdecydowanie mocnej rozwinięta. Największy odsetek sprzedaży realizujemy obecnie w Europie, ale chcemy też silnie zwiększać naszą obecność m.in. w Stanach Zjednoczonych i Azji. Już dziś jesteśmy obecni w ponad 70 krajach, gdzie sprzedajemy przez sieć ponad 160 partnerów. Nieprzerwanie od 3 lat nasza flagowa drukarka 3D Zortrax M200 znajduje się na globalnej liście TOP 10 najpopularniejszych drukarek 3D świata. Najwyższa jakość oferowanych produktów została dostrzeżona m.in. w globalnych rankingach organizowanym przez platformę 3D Hubs. W kategorii najpopularniejsze drukarki 3D w Q2 2017 roku, drukarka 3D Zortrax M200 awansowała z 4 na 3 miejsce - także w rejonie Azji i Pacyfiku. Każda sprzedana drukarka oznacza dla Zortrax zbudowanie trwałej relacji biznesowej z danym klientem i zapewnienie sobie źródła przychodu z materiałów eksploatacyjnych także w przyszłości.

Spółka nie stroni też od kapitału dłużnego, jedna z emisji została chyba niedawno zrealizowana?

Tak, była to prywatna emisja obligacji serii B1, a w tym roku wykupiliśmy również obligacje serii A2 wyemitowane w 2014 roku. Korzystamy z różnych źródeł finansowania, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzonego biznesu. Na razie nie planujemy kolejnej emisji obligacji.

Kilka miesięcy temu w akcjonariacie  pojawiła się spółka Dariusza Miłka, która miała zainwestować w spółkę kwotę 44 mln zł. Podobno teraz wychodzi z inwestycji?

Zgodnie z umową inwestycyjną Ultro posiadało prawo (opcję) objęcia do 1,22 mln akcji spółki Zortrax. Ostatecznie w 2016 objęło 500 tys. akcji nowej emisji serii D, co dało jej 4,8 pro . w głosach na WZ. Strony umowy nie zdecydowały się na  przeprowadzenie kolejnego etapu tej inwestycji, a w chwili podejmowania decyzji w tym zakresie po stronie Zortraxu nie było zresztą takiej potrzeby czy konieczności. W kwietniu 2017 roku w spółce pojawił się nowy mniejszościowy inwestor finansowy.  Jednocześnie Ultro, ze względu na swoje własne cele strategiczne, rozpoczął, w uzgodnieniu ze spółką i kluczowymi akcjonariuszami, proces wyjścia z inwestycji.

Inwestycja  Ultro była stosunkowo krótka.

Była ona dla nas bardzo ważna i umożliwiła nam w tamtym momencie pozyskanie istotnych środków finansowych na dalszy rozwój. Wyjście Ultro z inwestycji w Zortrax odbywa się to na warunkach satysfakcjonujących dla obu stron. Równolegle pozyskaliśmy nowego inwestora finansowego. Akcjonariusze podjęli także decyzję o wejściu na giełdę, zatem jako firma idziemy do przodu z nową energią.

Dziękuję za rozmowę.

Technologie
Wzrost cen za streaming nie zraził użytkowników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Technologie
Boom na akcje małych innowatorów
Technologie
DataWalk w przełomowym momencie. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios: jak było z P8 i co z tego wynika
Technologie
Yarrl pokazał wyniki i opowiedział o planach
Technologie
Asseco bije rekordy. Liczy na udany 2025 r.