Unima 2000. Rośnie popyt na nowe narzędzia

Spółka chce być beneficjentem rynkowych trendów.

Publikacja: 02.01.2019 05:04

Unima 2000. Rośnie popyt na nowe narzędzia

Foto: Bloomberg

Do 2022 r. aż 85 proc. kontaktów klientów z przedsiębiorstwami będzie obsługiwanych bez udziału człowieka ze strony firmy – szacuje Gartner. W USA już ponad 40 proc. klientów korzysta z pomocy wirtualnych asystentów.

Działająca w segmencie IT giełdowa Unima spodziewa się w 2019 r. boomu na boty i kompleksowe centra komunikacji. Niedawno zrealizowała w ramach konsorcjum wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w Gdańskim Centrum Kontaktu. Krzysztof Kniszner, szef spółki, przekonuje, że już teraz polskie firmy komercyjne, urzędy czy instytucje coraz częściej widzą, jak duże oszczędności mogą osiągnąć dzięki automatyzacji procesów i wykorzystaniu wirtualnych asystentów.

Szacuje się, że globalny rynek wirtualnych asystentów niedługo przekroczy 1 mld USD. Wdrożenie tych rozwiązań w bankowości, handlu detalicznym i medycynie ma przynieść oszczędności rzędu 11 mld USD rocznie oraz 2,5 miliarda godzin, których nie stracą pracownicy wyręczani przez wirtualnych asystentów – prognozuje Juniper Research.

W Polsce na nowe rozwiązania mocno stawiają m.in. banki. Santander Consumer Bank pracuje nad wdrożeniem chatbota, który będzie obsługiwał część procesów HR. Z kolei mBank wdraża algorytm, który za pośrednictwem Messengera rozmawia z osobami szukającymi pracy i przeprowadza wstępną rekrutację. PKO BP chce stworzyć wirtualnego asystenta, który będzie wspierał komunikację z klientami. Również Pekao wierzy w nowe technologie.

– Już dziś widać, że robotyzacja i sztuczna inteligencja zaczynają odgrywać w finansach znaczącą rolę, dlatego jesteśmy otwarci na nowe technologie i wnikliwie obserwujemy najlepsze trendy i rozwiązania na rynku – mówi Jan van der Saar, kierownik biura laboratorium innowacji Banku Pekao.

Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat
Technologie
CD Projekt wkracza na nową drogę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
To symboliczny moment w grach. CD Projekt ogłasza politykę dywidendową
Technologie
Po Chinach będą kolejne wdrożenia. Cel 100 mln zł sprzedaży XTPL utrzymany