ROPA NAFTOWA
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy.
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r.
Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie. Chodzi tu głównie o odczyty indeksów PMI dla Chin za marzec, które zaskoczyły pozytywnie, jak również o znacznie lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA za marzec. Stany Zjednoczone i Chiny to dwie kluczowe globalne gospodarki, odpowiadające za największy popyt na ropę na świecie, dlatego tamtejsze dane makro mają istotny wpływ na oczekiwania dotyczące popytu na ropę i ogólnie paliwa.
Kolejnym czynnikiem wspierającym notowania ropy naftowej są napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie. Izraelski atak na irańską ambasadę w Syrii oraz kolejne ataki w Strefie Gazy, które okazały się śmiertelne m.in. dla zachodnich wolontariuszy, rozbudziły spekulacje wokół możliwości eskalacji konfliktu na kraje ościenne. Nadal sytuacja nie przekłada się istotnie na produkcję czy eksport ropy, ale jeśli konflikt się rozprzestrzeni, to taki scenariusz jest brany pod uwagę. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie związane z atakami ukraińskimi na rosyjską infrastrukturę naftową.