Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.06.2017 08:00 Publikacja: 20.06.2017 08:00
Robert Śniegocki, Mennica Wrocławska Grupa Goldenmark
Foto: materiały prasowe
Metal stracił zwłaszcza po podwyżce stóp procentowych w USA, pomimo że Rezerwa Federalna nie odniosła się do terminu kolejnej decyzji. Potencjał dalszej przeceny wydaje się na razie ograniczony. Zgodnie z oczekiwaniami Fed podniósł koszt pieniądza o 25 pkt baz., kształtując stopę funduszy federalnych w przedziale 1,00–1,25 proc.
Chwilę po publikacji komunikatu notowania złota zaczęły marsz w dół. Wydaje się jednak, że negatywny wpływ Fedu na notowania metali szlachetnych jest już ograniczony. Wszystkie decyzje oraz tezy odnośnie dalszego rozwoju gospodarki były wcześniej oczekiwane. Co więcej, nadal pod znakiem zapytania pozostaje termin kolejnej podwyżki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zapewnienia rządu Chin o szykowanych działaniach stymulacyjnych jak na razie niewiele wpłynęły na rynki surowców.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele wskaźników sugeruje, że długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota nadal pozostaje w mocy.
Od dołka z 2022 r. złoto zyskało blisko 116 proc., natomiast od dołka z listopada 2024 r. kruszec wzrósł o blisko 38 proc.
Na rynku naftowym mamy do czynienia z oznakami stabilizacji. Na szybkie zwyżki cen raczej się nie zapowiada.
Wzrost napędzały wojna handlowa, oczekiwania na globalne spowolnienie oraz napięcia między administracją Trumpa a Rezerwą Federalną.
Święta Wielkanocne to okres w którym wiele rodzin decyduje się na dalekie podróże do swoich bliskich, dlatego nierzadko patrzymy na to, co będzie się działo w cenami paliw. W przeszłości, wzmożony popyt mógł determinować wzrost cen tuż przed świątecznym okresem, ale obecna sytuacja jest nieco odmienna w porównaniu do poprzednich lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas