Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 16.08.2017 11:34

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół.

Pierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej była okresem przewagi strony podażowej - notowania amerykańskiej ropy WTI spadły w ciągu dnia do okolic 47 USD za baryłkę. Niemniej, w późniejszych godzinach cena tego gatunku surowca odbiła w górę, ostatecznie sprawiając, że wczorajsza sesja zakończyła się na plusie. Dzisiaj rano cena tego surowca kontynuuje wzrosty, jednak ich dynamika jest niewielka.

Jedną z ciekawszych informacji, które wczoraj pojawiły się na rynku ropy naftowej, był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, w którym podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 9,2 mln baryłek. To znacząco większa zniżka niż oczekiwano (nieco ponad 3 mln baryłek). Informacja ta miała pozytywny wpływ na ceny ropy naftowej, jednak w ograniczonym stopniu, ponieważ cenom tego surowca wciąż ciąży duża produkcja w Stanach Zjednoczonych, która od połowy 2016 r. wzrosła już o około 12%.

Dzisiaj amerykańskie ceny ropy naftowej najprawdopodobniej pozostaną wrażliwe na dane dotyczące zapasów tego surowca. O godzinie 16:30 polskiego czasu raport na ten temat opublikuje amerykański Departament Energii, który posiada dostęp do większej ilości danych niż Amerykański Instytut Paliw. Niemniej, nawet potwierdzenie dużej zniżki zapasów może nie wystarczyć do tego, by ceny ropy powróciły do dynamicznych wzrostów, zwłaszcza po dość przytłumionej reakcji inwestorów po wtorkowym raporcie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO

Spadek cen złota, Fed w centrum uwagi.

Bieżący tydzień na rynku złota póki co przynosi dynamiczne spadki cen tego kruszcu. Notowania złota ruszyły w dół po kolejnej nieudanej próbie pokonania poziomu 1300 USD za uncję jako technicznego oporu – to już trzecia nawrotka notowań w dół w okolicy tego poziomu w bieżącym roku. Oprócz kwestii technicznych, stronie podażowej sprzyja także sytuacja polityczna: po ubiegłotygodniowej ostrej wymianie zdań pomiędzy północnokoreańskimi i amerykańskimi politykami, napięcia wokół Korei Północnej nieco się zmniejszyły w bieżącym tygodniu.

Natomiast dzisiaj w centrum uwagi inwestorów zdecydowanie będą wieczorne minutki FOMC. Inwestorzy będą w nich wypatrywać stanowiska Fed dotyczącego dalszej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Większość z nich liczy na to, że wcześniejszy łagodny ton wypowiedzi członków Fed był tylko przejściowy, natomiast dzisiaj Fed zaprezentuje bardziej jastrzębie stanowisko, zapowiadając kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to powinien on przyspieszyć spadek cen złota – jeśli jednak Fed będzie ostrożny w swoich opiniach, to w najbliższych dniach możemy zobaczyć kolejny test poziomu 1300 USD za uncję jako technicznego oporu.

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów