Brak certyfikatów na drewno pogrąży polskie meble

Kolejne regionalne dyrekcje Lasów Państwowych odstępują od certyfikowania drewna w systemie FSC. To samobój, bo uderza w podstawy eksportu, czyli sukces polskich mebli.

Publikacja: 22.09.2022 21:00

Leśnicy mają zastrzeżenia do certyfikatów FSC, ale bez tych świadectw trudno będzie eksportować pols

Leśnicy mają zastrzeżenia do certyfikatów FSC, ale bez tych świadectw trudno będzie eksportować polskie meble. Fot. Shutterstock

Foto: Shutterstock

Producenci mebli od miesięcy alarmują władze, że rezygnacja z certyfikowania podstawowego surowca do produkcji domowych sprzętów w formule FSC (Forest Stewardship Council) zamknie eksporterom dostęp do zagranicznych rynków. Świadectwa FSC to powszechnie respektowana przepustka dla mebli i innych produktów na globalne rynki. Dla kupców w UE i w świecie jest gwarancją, że polskie drewno pozyskiwane jest legalnie, w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki i dbałością o środowisko. Dlatego obecne działania leśników są dla drzewnego biznesu niezrozumiałe.

Uderzenie w eksport

Sensu destrukcyjnych gier wokół certyfikatu FSC zupełnie nie pojmuje Maciej Formanowicz, założyciel i prezes największej rodzimej grupy meblowej Forte, notowanej na giełdzie.

– Cała Europa (UE) wymaga, aby pochodzenie drewna używanego do produkcji mebli było certyfikowane. Świadectwa FSC po prostu gwarantują, że surowiec pozyskiwany jest zgodnie z regułami zrównoważonej gospodarki. Odstąpienie od formalnej certyfikacji będzie dla nas ciosem, bo de facto wyłączy część surowca i tak już trudnodostępnego z obrotu, ograniczając przede wszystkim możliwości eksportu polskich firm – tłumaczy przedsiębiorca.

– Rezygnacja z najbardziej powszechnych w Europie certyfikatów na drewno podetnie skrzydła eksporterom, więc przewidywane fatalne skutki bardzo niepokoją przedsiębiorców. Przypominam, że chodzi o kilka tysięcy firm, zatrudniających blisko 200 tys. pracowników i eksportujących ponad 80 proc. swoich wyrobów wartości bliskiej 60 mld zł – mówi Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

W sprawie konieczności utrzymania certyfikacyjnych procedur FSC pisali do rządowych decydentów już wszyscy przedstawiciele drzewnej branży, meblarze, producenci płyt i stolarki budowlanej. – Niestety, bez pozytywnego odzewu – twierdzi dyr. Strzelecki. – Słyszymy natomiast sygnały, że kolejne regionalne dyrekcje LP szykują się do odstąpienia od certyfikatów w najbliższym czasie – dodaje szef OIGPM.

Lasy nie chcą FSC

Strzelecki mówi, że na razie w tym roku przemysł i firmy eksportujące nie odczuwają bezpośrednio skutków braku świadectw FSC na drewno, bo w produkcji wykorzystują surowiec nabywany jeszcze przed zmianą polityki certyfikacyjnej przez Lasy Państwowe.

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przyznaje, że od certyfikatu FSC odstąpiły dotąd trzy regionalne dyrekcje LP w Gdańsku, Szczecinku i Toruniu. – To wcale nie oznacza, że nasi ludzie przestali gospodarować w lasach w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki czy dbałości o środowisko – tłumaczy Michał Gzowski, rzecznik GD LP. W kilkunastu pozostałych dyrekcjach certyfikat pozostaje w mocy – do momentu jego wygaśnięcia. Co potem? Tu nie ma jasności, bo Lasy twierdzą, że odkąd leśnicy przestali uczestniczyć w określaniu warunków przyznawania certyfikatów (po rozwiązaniu grupy roboczej z udziałem przedstawicieli FSC International w lutym tego roku), ustalane standardy nie zabezpieczają już interesu Lasów Państwowych. Michał Gzowski: – Pojawiły się zastrzeżenia do przyjętych w obecnej procedurze certyfikacyjnej niejednoznacznych sformułowań, nieprecyzyjnych warunków i wskaźników, pozwalających na ich dowolną interpretację i niedostosowanych do polskich warunków. Nic dziwnego, że nie możemy się godzić na podpisywanie nowych umów z jednostkami certyfikującymi w ich obecnym, niekorzystnym kształcie – tłumaczy Gzowski. Lasom Państwowym trudno też zaakceptować fakt, że wszelkie niejasności i spory zgodnie z umową licencyjną FSC są rozstrzygane przez niemiecką instytucję arbitrażową.

– Nie uważamy za właściwe, by państwowa jednostka Skarbu Państwa działająca wg przepisów polskich miała być oceniana wg przepisów prawa innego kraju – oświadcza rzecznik GD LP.

Surowce i paliwa
Australijski GreenX Metals zyskał wsparcie w poszukiwaniach miedzi w Niemczech
Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat