CNG i LNG, odpowiednio sprężony i skroplony gaz ziemny, odgrywają coraz większą rolę w transporcie zarówno w Unii Europejskiej, jak i Polsce. Mimo dużych wzrostów sprzedaży cały czas są to paliwa niszowe. Jedną z ich niewątpliwych zalet jest to, że są ekologiczne i niskoemisyjne. Wśród głównych wad wymienia się te związane ich z małą popularnością na świecie. Podobnie jest w Polsce.
Rośnie sprzedaż
Nasz rynek obu alternatywnych paliw stara się rozwijać m.in. PGNiG. Obecnie zależna od niego firma PGNiG Obrót Detaliczny dysponuje 17 ogólnodostępnymi stacjami tankowania CNG. Co więcej podmiot ten sukcesywnie zwiększa sprzedaż sprężonego paliwa. W ubiegłym roku zwyżka sięgnęła 14 proc. „Dobre wyniki sprzedażowe są związane przede wszystkim z rosnącą liczbą autobusów gazowych w Polsce. Tylko w 2021 r. w naszym kraju zarejestrowano łącznie 150 fabrycznie nowych autobusów z napędem CNG/LNG, co oznacza, że obecnie ich flota w Polsce liczy 818 pojazdów" - informuje biuro public relations PGNiG. Dodaje, że autobusy gazowe to zdecydowanie najchętniej kupowane pojazdy z napędem alternatywnym. O dużym potencjale tego rynku świadczy zwiększający się z roku na rok udział pojazdów gazowych w całości kupowanych w Polsce nowych autobusów. W 2019 r. wynosił 22 proc., w 2020 r. już 23,5 proc., a w ubiegłym roku 25 proc. „Autobusy gazowe są chętnie wybierane przez przewoźników, ponieważ gwarantują konkretne korzyści. Nie tylko spełniają najnowsze ekologiczne normy, ale są także około połowę tańsze w zakupie od autobusów elektrycznych" – twierdzą przedstawiciele PGNiG.
Koncern nie posiada jeszcze żadnej stacji tankowania LNG. Mimo to handel skroplonym paliwem systematycznie rośnie. W ubiegłym roku PGNiG OD zwiększyło jego sprzedaż o 138 proc. To m.in. następstwo podpisania dużej umowy na dostawy LNG na cele transportowe z Grupą Zakupową Bisek. „Na mocy wieloletniego kontraktu podpisanego w lipcu 2021 r. spółka zapewni 30 tys. ton skroplonego gazu ziemnego, które zasili flotę 60 pojazdów gazowych Bisek oraz będzie dostępne do tankowania na stacjach LNG w Kostomłotach, Torzymiu i Szczecinie" – podaje koncern. Ponadto w ubiegłym roku PGNiG OD po raz trzeci wygrało przetarg na dostawy skroplonego gazu dla floty Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.
PGNiG jest w trakcie realizacji projektu dotyczącego rozbudowy posiadanej sieci. Należąca do grupy Polska Spółka Gazownictwa buduje 23 stacje tankowania CNG. Na dwóch z nich (w Koszalinie i Zielonej Górze) będzie można też tankować LNG. „Zdecydowana większość z nich jest już po odbiorach technicznych, a przed odbiorem końcowym. Następnie stacje gazu ziemnego zostaną udostępnione w ramach umowy operatorskiej do prowadzenia działalności handlowej spółce PGNiG OD, która z mocy ustawy zajmować się będzie usługą tankowania paliwem CNG i LNG" – informuje koncern.