Na koniec 2024 r. grupa Orlen dysponowała siecią liczącą dokładnie 3517 stacji paliw. Spośród nich zdecydowana większość, bo 2925 obiektów, to placówki własne, a pozostałe 592 to te działające na zasadzie franczyzy. Koncern największą ich liczbę posiadał kolejno w: Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii oraz na Węgrzech, Słowacji i Litwie.
Dalsza istotna rozbudowa sieci nie jest priorytetem grupy. „Orlen zrealizował już swój strategiczny cel, jakim jest posiadanie sieci sprzedaży paliw liczącej 3,5 tys. stacji. Obecnie spółka koncentruje się na tym, aby rozwijać się organicznie, optymalizując sieć” – informuje zespół prasowy Orlenu. Dodaje, że podejmowane działania uwzględniają przede wszystkim zmiany układu dróg krajowych i w zabudowie miast. Ponadto przejęte w ostatnich latach obiekty są sukcesywnie dostosowywane do wyższych standardów, aby były jak najlepszą wizytówką spółki.
Nie wszystkie stacje paliw działają pod marką Orlen
Mimo realizacji strategicznego celu Orlen nie wyklucza kolejnych akwizycji i na bieżąco monitoruje interesujące go rynki. Decyzje w tej sprawie uzależnia od sytuacji rynkowej i potencjalnych korzyści, jakie tego typu ewentualne transakcje mogłyby mu przynieść.
Zakładany jeszcze kilka kwartałów temu rebranding stacji paliw polegający na tym, aby docelowo wszystkie obiekty Orlenu działały pod jedną marką, może się w przyszłości zmienić. Chodzi zwłaszcza o sieć za Odrą, działającą głównie pod marką star. „W ostatnich latach część niemieckich stacji należących do Orlen przeszła rebranding. Obecnie spółka analizuje osiągane przez nie wyniki i zasadność decyzji o ich funkcjonowaniu pod marką Orlen, która jest marką premium, natomiast w Niemczech koncern działa głównie w segmencie ekonomicznym” – przypomina płocka spółka.