"Pracujemy nad bardzo konkretnym projektem z PGNiG" - powiedział Jarczewski na czwartkowej konferencji. Na pytanie agencji ISB, czy projekt może dotyczyć instalacji na złożu gazu poza Polską, prezes odpowiedział: "Na przykład. Mówimy też o instalacji".
W połowie stycznia ZAP i PGNIG podpisały porozumienie o wspólnej realizacji projektów inwestycyjnych, wykorzystujących gaz ziemny. W ramach porozumienia spółki miały rozważać przygotowanie projektów inwestycyjnych, polegających na wykorzystaniu gazu ziemnego, w tym także takich, które mogłyby być usytuowane w innych krajach, w których prowadzona jest eksploatacja złóż gazu.
Porozumienie zostało zawarte do 31 grudnia 2009 r. i może być przedłużone.
W ciągu roku od podpisania porozumienia, obie spółki mają określić warunki techniczno-ekonomiczne wykonalności projektu, poziom zapotrzebowania na surowce, w tym w szczególności na gaz ziemny, przygotować biznesplan oraz formę prawną realizacji projektu. Możliwe jest także powołanie spółki kapitałowej z równym udziałem obu firm.
Pod koniec października 2008 roku, prezes ZAP zapowiadał rychłe podpisanie umowy o współpracy z PGNiG. Podkreślił wtedy, że priorytetem dla ZAP jest budowa instalacji produkcyjnej na krajowym źródle gazu. Jednak PGNiG nie zdecydował się na udostępnienie krajowego złoża dla podmiotu trzeciego i sam "miesza" tani gaz krajowy z droższym gazem z importu.