MSP zdecyduje o typie inwestora dla Grupy Lotos do końca roku

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać ok. 13,5% akcji Grupy Lotos inwestorowi branżowemu lub finansowemu związanemu z branżą w ciągu 12 miesięcy, poinformował w środę wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Wybór preferowanego wariantu ma nastąpić najdalej do końca roku, dodał.

Publikacja: 23.09.2009 13:48

"Chcielibyśmy, aby w tym roku nastąpiło rozstrzygnięcie, jakiego typu inwestora chcemy w Lotosie" - powiedział Budzanowski dziennikarzom w kuluarach konferencji "Nafta i Gaz".

Dodał, że priorytetem MSP jest inwestor branżowy lub inwestor finansowy związany z branżą, natomiast Skarb Państwa chce uniknąć sprzedaży walorów Lotosu na rzecz rozproszonego akcjonariatu na giełdzie. Ze słów ministra wynika, że plusem inwestora byłby dostęp do złóż.

"Chcemy sprzedać akcje w ciągu 12 miesięcy, licząc od połowy sierpnia, kiedy rząd przyjął założenia prywatyzacji na lata 2009-2010" - powiedział też Budzanowski.

Wiceminister powtórzył, że MSP chce sprzedać ok. 13,5-proc. pakiet akcji, tak, aby nie zmniejszyć udziału Skarbu Państwa poniżej 51%.

Dwa tygodnie temu Budzanowski ogłosił, że MSP chce rozpocząć negocjacje na tematy sprzedaży 13,5% akcji Grupy Lotos na rzecz inwestora strategicznego w IV kw. tego roku i liczy na sfinalizowanie tej transakcji do połowy 2010 r. W grę wchodziłby zakup 13,5% akcji spółki przez inwestora branżowego, powiedział wówczas.

Obecnie Skarb Państwa ma 63,97% akcji Grupy Lotos (po zwiększeniu udziałów w rozliczeniu transakcji sprzedaży Lotosowi mniejszościowego pakietu Petrobaltiku wcześniej w br.).

W sierpniu rząd przyjął aktualizację planów prywatyzacyjnych na lata 2008-2011 przewidującą ok. 36,7 mld zł wpływów do końca 2010 r. i sprzedaż w tym okresie m.in. akcji spółek: Grupy Lotos, a także: KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i Polska Grupa Energetyczna (PGE) z zachowaniem pełnej kontroli w tych firmach.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy