Zleceniodawca nie chce płacić za wiercenia

pytania do... Macieja Załubki, prezesa PNiG Kraków Zleceniodawca nie chce płacić za wiercenia

Publikacja: 26.09.2009 12:15

Maciej Załubka, prezes PNiG Kraków

Maciej Załubka, prezes PNiG Kraków

Foto: GG Parkiet

[b]Spółka Poszukiwanie Nafty i Gazu Kraków złożyła w Kazachstanie wniosek o upadłość EmbaJugNieft, spółki zależnej od giełdowego Petrolinvestu. Dlaczego?[/b]

We wrześniu 2007 r. rozpoczęliśmy prace wiertnicze w Kazachstanie dla Petrolinvestu. Bezpośrednim zleceniodawcą była ich spółka córka EmbaJugNieft, która za prace wiertnicze, które trwały pół roku, miała nam zapłacić ponad 7 mln dolarów netto. Ze swoich zobowiązań wywiązała się jednak tylko częściowo. Od wielu miesięcy zalega nam z ponad 2,9 mln dolarów.

[b]Czy prowadził Pan rozmowy w sprawie spłaty długu z prezesem Petrolinvestu Pawłem Gricukiem?[/b]

Oczywiście. Prezes Gricuk wielokrotnie się deklarował i obiecywał spłatę zadłużenia. Takie były ustalenia z pierwszych rozmów, kiedy zauważyliśmy, że mogą być problemy z realizacją całości zobowiązań. Naciskaliśmy i Petrolinvest przyjął harmonogram spłat w formie gwarancji. To było ponad rok temu i nadal nic się nie dzieje.

[b]Dlaczego?[/b]

Obecnie, ze strony prezesa Petrolinvestu nie padają żadne konkretne deklaracje. Z jednej strony mówi, że EmbaJugNieft ciągle oczekuje na kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na dalszą działalność i wówczas może spłacić zobowiązania. Z drugiej jednak nie podejmuje kroków zmierzających do podpisania z nami kolejnego porozumienia w sprawie prolongaty spłaty długu tej firmy.

[b]Może uważa, że nienależycie wywiązaliście się z umowy albo były inne przesłanki do niezapłacenia 2,9 mln dolarów?[/b]

Po wykonaniu wierceń ówczesny prezes EmbaJugNieft podpisał protokół zdawczo-odbiorczy, nie zgłaszając w nim żadnych zastrzeżeń do wykonanych prac. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy też żadnych zastrzeżeń, które podawałyby w wątpliwość zasadność niezapłacenia do końca kwoty zobowiązań wobec naszej firmy.

[b]Często firmy nie płacą Wam za wykonane prace?[/b]

To pierwszy przypadek w historii naszej spółki. Pracujemy zarówno dla małych firm, jak i dużych międzynarodowych koncernów. Wiercimy w Europie, Afryce i Azji, w państwach o ustabilizowanej sytuacji polityczno-gospodarczej, jak i w krajach uważanych za niestabilne i nigdy nie zdarzyło się, aby nasz kontrahent nie zapłacił. Kiedyś wykonaliśmy prace wiertnicze dla rosyjskiej spółki w obwodzie kaliningradzkim. Firma ta wpadła w tarapaty, ale uczciwie przedstawiła swoją sytuację, poprosiła o rozłożenia spłaty zobowiązań na raty i po jakimś czasie je uregulowała.

[b]Może zarząd Petrolinvestu uważa, że to nie jego problem, tylko spółki zależnej?[/b]

To jest również problem Petrolinvestu, bo gwarantował spłatę długu przez EmbaJugNieft. Petrolinvest przejął zadłużenie EmbaJugNieftu i wystawił nam gwarancję spłaty zadłużenia bez żadnych dodatkowych warunków. Terminy spłat należności ustaliliśmy wspólnie, uzgadnialiśmy nawet formy spłaty, ale, powtarzam raz jeszcze, Petrolinvest ich nie dotrzymał. A teraz mamy do czynienia z unikaniem konkretnych rozmów i brakiem dobrej woli. W związku z tym nasi prawnicy przygotowują pozew do Sądu Okręgowego w Gdańsku przeciwko Petrolinvestowi. Lada dzień chcemy go złożyć.

[b]Jak Pan myśli, dlaczego zatem Petrolinvest nie płaci?[/b]

Nie wiem. Może nie ma pieniędzy. Być może przeinwestowali i mają nadzieję, że w kontaktach z państwową firmą mogą liczyć na wydłużenie terminu płatności w nieskończoność lub nawet jego umorzenie. To jest jednak zła strategia.

[b]Dziękuję za rozmowę.[/b]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy