W tym roku w Płocku zaplanowano remonty pięciu kluczowych instalacji. Zakończyły się już przestoje linii hydroodsiarczania olejów napędowych (HON V) i – praktycznie - hydrokraking (HK). Trwa przerwa produkcyjna wytwórni wodoru (WW). Kolejny remont - hydrokraking gudronu (HOG) - jak wynika z informacji spółki, został nieco przesunięty i ma się rozpocząć w tym kwartale, a ostatni – instalacji fluidalnego krakingu katalitycznego (FKK) - planowany jest dopiero na jesień.

Dwa przestoje mają za sobą też instalacje w Czechach (w Kralupach hydroodsiarczania olejów napędowych ora z rafinerii Paramo). Kolejne dwa – tym razem w Litvinovie (instalacja rafineryjnej oraz petrochemicznej) - mają się odbyć na przełomie III i IV?kwartału.

Łukasz Prokopiuk, analityk z DM IDM szacuje, że na skutek tych przestojów remontowych przerób ropy naftowej w płockiej rafinerii był w minionym kwartale o około 5 proc. mniejszy, niż rok wcześniej, zaś w zakładach Unipetrolu w Czechach – nawet o 10 proc. niższy. Przestój remontowy w spółce Orlen Lietuva w Możejkach w minionym kwartale trwał zaledwie kilka dni (rozpoczął się 25 marca, a zakończył 11 kwietnia). Dlatego w minimalnym stopniu wpłynął na wykorzystania mocy rafinerii w Możejkach. Jak oszacował Prokopiuk wykorzystanie zdolności produkcyjnych litewskiego zakładu było w I kwartale aż o 32 proc. wyższe, niż rok wcześniej. –Litewski zakład mógł w minionym kwartale zrekompensować zarówno spadek przerobu w Polsce i Czechach, jak i wynikające z tego niższe wyniki finansowe – powiedział nam analityk z DM IDM.