Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą miały miejsce w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK. Zdaniem KE polski urząd antymonopolowy ma doświadczenie w ocenie sektora paliwa lotniczego, co znalazło odzwierciedlenie w wydanych do tej pory decyzjach dotyczących tego obszaru. UOKiK zgodził się na przejęcie sprawy i rozpocznie postępowanie po wpłynięciu wniosku.

Orlen zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej m.in. na benzynę bezołowiową, olej napędowy, opałowy oraz paliwo lotnicze. Posiada 7 rafinerii oraz prowadzi sieć stacji benzynowych m.in. w Polsce, Czechach oraz na Litwie.

Peterolot jest spółką dostarczającą paliwo lotnicze do polskich lotnisk. Obecnie jest kontrolowany wspólnie przez PKN Orlen (ma 51 proc.) oraz spółkę należącą do skarbu państwa - Polskie Linie Lotnicze LOT. Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych Orlenu jeszcze w 2009 r. informował „Parkiet", że płocki koncern ma prawo pierwokupu udziałów w Petrolocie i poważnie rozważa taką możliwość, jeśli warunki będą rozsądne.

To drugi przypadek, kiedy  przedsiębiorca wnioskuje o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. Pierwszy raz z tego przywileju skorzystała spółka ITI przy dwóch transakcjach z grupą medialną Canal+. Postępowanie w tej sprawie prowadzone przez polski urząd antymonopolowy jest na końcowym etapie.