Lotos może nie kupić złoża w Norwegii w tym roku

Zakup udziałów w złożu u wybrzeży w Norwegii przez Grupę Lotos SA, które produkuje już ropę naftową może nie nastąpić w 2012 roku jak wcześniej deklarował Lotos - powiedział wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski.

Aktualizacja: 14.02.2017 21:23 Publikacja: 30.10.2012 10:27

Wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski

Wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Jakub Kamiński

- Aktywnie poszukujemy złoża w Norwegii. Nie mogę obiecać, że transakcji zakupu złoża w Norwegii dokonamy w tym roku. Może to się stać na początku przyszłego roku - powiedział podczas telekonferencji z analitykami Machajewski.

Lotos musiał dokonać idących w setki milionów złotych odpisów na złoże Yme u wybrzeży Norwegii. Produkcja tam miała ruszyć już kilka lat temu. Jednak przedłużały się problemy z platformą wiertniczą, która okazała się wadliwie skonstruowana.

Lotos chcąc wykorzystać potencjalny odpis podatkowy związany ze stratami jakie poniósł na Yme musi kupić złoże w Norwegii, z którego płynie ropa. Kwartał temu deklarował, że stanie się to w tym roku.

- Lotos Kolej  jest wśród potencjalnych aktywów do sprzedania - powiedział  wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski. Lotos Kolej Sp. z o.o. jest prywatnym przewoźnikiem kolejowym, którego właścicielem w 100 proc. jest Grupa Lotos SA.

Lotos poinformował, że w trzecim kwartale zysk netto Grupy wyniósł 626 mln zł

. Sektorowi rafineryjnemu sprzyjały warunki makroekonomiczne.

- W czwartym kwartale otoczenie makroekonomiczne będzie wyraźnie lepsze niż tym samym okresie ubiegłego roku - powiedział wiceprezes. - Październik był całkiem niezły, jeśli chodzi o marże rafineryjne - dodał. Zaznaczył, że raczej nie będą się utrzymywały na takim poziomie w przyszłości, choć też nie spadną do poziomu z wiosny tego roku.

- Lotos nie podjął jeszcze decyzji w sprawie dywidendy za 2012 rok. Priorytetem dla spółki jest obecnie oddłużenie - powiedział Machajewski. Poinformował również, że priorytetem dla Lotosu jest obecnie oddłużenie spółki.

Grupa Lotos analizuje kupno od fińskiego koncernu Neste Oil sieci samoobsługowych stacji paliw, ale nie ujawnia szczegółów z uwagi na zobowiązania umów o poufności. - Obserwujemy ten temat, zobaczymy co dalej będzie się działo. Coś w tej kwestii się dzieje, ale jesteśmy związani umowami o poufności - powiedział wiceprezes Lotosu.

Lotos spodziewa się, że w 2013 roku produkcja węglowodorów w rejonie Bałtyku i na Litwie będzie porównywalna rok do roku, jeśli wyłączyć z tego wpływ złoża B8 i ewentualnych nowych aktywów w Norwegii. - Na wydobycie węglowodorów w kolejnych latach wpłynie z pewnością ewentualne pozyskanie aktywów w Norwegii, z tego powodu trudno obecnie cokolwiek w tej kwestii zaprognozować. Bez Norwegii i bez wpływu złoża B8, gdzie w przyszłym roku nie odbędzie się próbne wydobycie, spodziewamy się w rejonie Morza Bałtyckiego i Litwy produkcji zbliżonej rok ro roku - powiedział Machajewski.

Dodał, że Lotos aktywnie działa w kierunku przejęcia udziałów w nowym złożu w Norwegii, nie wiadomo jednak, czy uda się to jeszcze w 2012 roku, czy finalizacja nastąpi na początku 2013 roku.

Inwestorom spodobały się wyniki Lotosu za III kw. Akcje spółki zyskują w południe na giełdzie w Warszawie ponad 5 proc.

Surowce i paliwa
Serinus Energy wydobywa coraz mniej ropy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Drugie życie po węglu. Tauron ma plan dla starszych elektrowni węglowych
Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki