Na koncesji tej znajdują się akumulacje gazu ziemnego B21 i B16, potwierdzone otworami poszukiwawczymi. Badania mają na celu dokładne rozpoznanie tych obiektów, w stopniu pozwalającym na zaplanowanie kolejnych otworów i udokumentowanie zasobów. – Dzięki tym badaniom zdobędziemy pełniejszą wiedzę na temat potencjalnych zasobów węglowodorów na obszarze naszych koncesji – mówi Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań w Lotos Petrobalticu.
– Wchodzimy w okres bardzo intensywnych prac rozpoznawczych, które przyspieszą realizację strategii LotosU w obszarze wydobycia – podkreśla Zbigniew Paszkowicz, szef segmentu poszukiwań i wydobycia Grupy Kapitałowej Lotos, prezes Zarządu Lotos Petrobalticu. – To priorytetowy obszar w strategii rozwoju LotosU do roku 2015. W ramach programu „Efektywność i Rozwój" głównym obszarem działań spółki Lotos Petrobaltic będzie Morze Bałtyckie. Chcemy w pełni wykorzystać jego potencjał i zasoby węglowodorów, które znajdują się pod dnem morza w polskiej strefie ekonomicznej.
Po zakończeniu prac na koncesji Gaz Południe statek „Polar Duke" przepłynie na koncesję Gaz Północ, gdzie wykona badania sejsmiczne 3D na gazowych złożach B4 i B6 należących do Baltic Gas – spółki Lotos Petrobalticu i CalEnergy Resources Poland. Celem badań jest jeszcze dokładniejsze rozpoznanie zasobów tych złóż, co umożliwi wykonanie otworów eksploatacyjnych w optymalnych lokalizacjach.
Łączna powierzchnia badań sejsmicznych na koncesjach Gaz Południe i Gaz Północ wynosi 490 km kw.
„Polar Duke" prowadzący badania na koncesjach Gaz Południe i Gaz Północ to nowoczesny, bardzo dobrze wyposażony statek sejsmiczny, oddany do eksploatacji w 2010 roku. Pracuje dla światowej firmy Dolphin Geophysical, której specjaliści wykonują polowe badania sejsmiczne na tych koncesjach.