Duon kupi gaz na Litwie

Polska spółka chce importować skroplony gaz LNG z terminalu w Kłajpedzie. W tym celu podpisała właśnie list intencyjny z Litwinami.

Publikacja: 28.04.2015 13:20

Duon kupi gaz na Litwie

Foto: Bloomberg

Grupa Duon oraz SC Klaipedos Nafta, firma zarządzająca terminalem na skroplony gaz LNG na Litwie, podpisały list intencyjny, na podstawie którego polska spółka będzie mogła odbierać z tamtejszego gazoportu błękitne paliwo. Do importu surowca zostanie wykorzystywana stacja tankowania LNG do cystern samochodowych, która ma dopiero powstać. Nowy obiekt powinien być zbudowany do 2017 r. Od chwili uruchomienia stacji Grupa Duon będzie mogła korzystać z określonych jej przepustowości. Jakich na razie nie podano.

- Kłajpeda to atrakcyjne źródło dostaw LNG dla Polski z uwagi na bliską odległość względem jej północno-wschodniej części, gdzie zlokalizowanych jest wiele obiektów przemysłowych. Fakt, że jedna z najsilniejszych niezależnych polskich firm energetycznych została naszym partnerem, jest potwierdzeniem że Klaipedos Nafta obrała właściwą strategię rozwoju, uwzględniając w niej energetyczne potrzeby całego regionu - mówi Mars Bartuska, prezes Klaipedos Nafta, cytowany w komunikacie prasowym.

Podpisany list intencyjny ma kluczowe znaczenie również dla Grupy Duon. - W ciągu ostatnich dwóch latach na polskim rynku występowały niedobory LNG, dlatego terminal w Kłajpedzie wraz z budowaną właśnie stacją tankowania, oznacza dla nas zarówno zwiększenie bezpieczeństwa dostaw do naszych obecnych klientów, jak i możliwość zaoferowania LNG szerszej grupie odbiorców. Przewidujemy, że dzięki nowym źródłom polski rynek LNG będzie się dynamicznie rozwijał w perspektywie kolejnych lat - stwierdził Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

Podobne porozumienie, jak z Grupą Duon, Klaipedos Nafta podpisała z estońską firmą JetGas.

Instalacje znajdujące się na litewskim terminalu LNG są na razie w stanie odbierać 1,5 mld m sześc. gazu. Docelowo będzie to 4 mld m sześc. Litwini pływający terminal otrzymali od norweskiej firmy Hoegh LNG. Wynajmują go na 10 lat za 689 mln USD. Mają też opcję późniejszego zakupu.

Grupa Duon systematycznie zwiększa sprzedaż i dystrybucję błękitnego paliwa poprzez własną infrastrukturę. W dużej mierze jest to zasługa rosnących możliwości zakupu skroplonego gazu LNG. Giełdowa spółka pozyskuje go m.in. z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego.

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę