Pierwotnie komercyjna produkcja miała ruszyć już w grudniu 2015 r. Ze względu na usterki zdiagnozowane m.in. podczas rozruchu instalacji termin zakończenia budowy musiano przesunąć. Inwestycję realizowało konsorcjum firm General Electric International oraz SNC-Lavalin Polska. Łączny koszt projektu to około 1,4 mld zł. PKN Orlen podał, że teraz rozpocznie rozmowy dotyczące jego ostatecznego rozliczenia. Dla konsorcjum budowlanego może to wiązać się z koniecznością uiszczenia kar umownych związanych z opóźnieniami w inwestycji. Nowa elektrociepłownia wytwarza prąd i ciepło na potrzeby m.in. firmy zależnej Anwil oraz ciepło dla całego kompleksu przemysłowego koncernu we Włocławku. Pozostała energia jest kierowana do krajowego systemu energetycznego.
Do końca tego roku PKN Orlen chce zakończyć budowę drugiej elektrociepłowni na gaz. Obiekt o mocy elektrycznej 596 MWe i cieplnej około 520 MWt powstaje w Płocku. Koszt tej inwestycji wynosi 1,65 mld zł. Z ostatnich informacji wynika, że przy jej realizacji nie ma opóźnień. Na oba projekty energetyczne paliwowy koncern patrzy całościowo. – Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – mówi Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej wynoszącej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt.
PKN Orlen informuje, że jego projekty energetyczne nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach segmentu downstream (obejmuje przerób ropy). Koncern dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej posiadanych stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach grupy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.