Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.07.2019 16:25 Publikacja: 23.07.2019 05:00
Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.
Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski
Trzeci raz z rzędu Gaz-System stosuje tę formułę; tym razem okres obowiązywania ma być znacznie dłuższy: inwestor planuje w ciągu ośmiu lat zbudować ponad 1,7 tys. km gazociągów, a wartość potrzebnych do tego rur szacuje na na 3,4 mld zł brutto.
Podobnie jak w poprzednich edycjach firmy dopuszczone do grona dostawców będą mogły składać oferty w postępowaniach cząstkowych rozpisywanych przez Gaz-System, konkurując już wyłącznie ceną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy, przewidującą możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy na rok 2029 i - jeśli będzie to potrzebne - na 2030. Pozwoli ona na powstanie elektrowni gazowych. Chodzi szczególnie o projekty elektrowni gazowej w Kozienicach (Enea) i w Gdańsku (Energa/Orlen).
Spółki przetwarzające odpady widzą ogromny potencjał rozwoju, zwłaszcza że zazwyczaj nie brakuje im ani surowca, ani odpowiednich mocy. Wyzwaniem najczęściej są obowiązujące regulacje, nielegalne składowiska oraz rosnące koszty.
Koncern istotny spadek zysków zanotował w dwóch kluczowych biznesach obejmujących wydobycie ropy i gazu oraz działalność rafineryjno-petrochemiczną. Zarząd spółki narzeka na niepewność na rynku naftowym, która utrzyma się również w tym roku.
Dzień po odrzuceniu wniosku o koncesyjnego na rozpoznanie złóż węgla koksującego Dębieńsko przez zagranicznego inwestora, Jastrzębska Spółka Węglowa deklaruje „niezwłocznie” złoży wniosek koncesyjny na to złoże. Ma to być kwestia najbliższych dni.
Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Firma Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.
Koncern dąży do uproszczenia struktury grupy, redukcji kosztów oraz osiągnięcia synergii operacyjnych i finansowych. Dąży też do zwiększenia wydobycia oraz zasobów ropy i gazu.
Stalowa spółka nadal zmagała się z trudną sytuacją na rynku dystrybucji stali. Jednocześnie dzięki nowym inwestycjom na rynku gazu poprawiły się perspektywy segmentu infrastruktury.
Zeszłoroczne wyniki finansowe Stalprofilu wpisały się w negatywne trendy na rynku stali. Jednocześnie z ożywienia na rynku gazu skorzystał segment infrastruktury.
W zeszłym roku parkiet opuściło 11 firm, a w tym roku listę otworzyło Ferrum. Jego śladem podążyć chcą m.in. Drozapol, Comarch i Kernel. Pierwszy będzie Drozapol, którego akcje za tydzień znikną z warszawskiej giełdy.
Akcjonariusze działający w ramach porozumienia ogłosili zamiar przeprowadzenia przymusowego wykupu 2,63 mln akcji, stanowiących 4,56% kapitału Ferrum, po 4,4 zł za sztukę, podano w ogłoszeniu opublikowanym w "Pulsie Biznesu". W związku z zawiadomieniem o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu akcji Ferrum zarząd giełdy podał, że zawiesił obrót tymi walorami od 18 września br.
W budowie regionalnego rynku w Polsce może pomóc nowelizacja przepisów dotyczących tworzenia zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. Chodzi zwłaszcza o zniesienie dotychczasowych barier związanych z ich organizowaniem i finansowaniem.
Rząd planuje liberalizację przepisów dotyczących zapasów obowiązkowych ropy naftowej i gazu. To efekt zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Pierwotnie ustawa ta miała zablokować rosyjski gaz w Polsce z gazociągów Nord Stream. Szczegóły projektu budzą jednak wątpliwości.
Jednostka pływająca do odbioru, magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego będzie zacumowana około 3 km od brzegu morza, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub.
Wśród rekomendacji wypuszczanych przez biura maklerskie w dalszym ciągu zdecydowanie przeważają te pozytywne, co może świadczyć o utrzymującej się atrakcyjności polskich akcji . W których spółkach analitycy widzą potencjał?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas