Lotos: Trwa analiza projektu Polimery Police

Lotos prowadzi analizy dotyczące dalszego rozwoju, m.in. w kierunku branży petrochemicznej. Dzięki temu chciałby doprowadzić do dywersyfikacji swojej podstawowej działalności, czyli prowadzenia biznesu rafineryjnego.

Publikacja: 08.08.2019 05:03

Mateusz Bonca, prezes Grupy Lotos.

Mateusz Bonca, prezes Grupy Lotos.

Foto: materiały prasowe

W związku z tym pod koniec kwietnia spółka podpisała z Grupą Azoty list intencyjny w sprawie jej potencjalnego udziału we współfinansowaniu projektu Polimery Police. Negocjacje dotyczą objęcia przez Lotos akcji firmy celowej PDH Polska o wartości do 500 mln zł.

– W chwili obecnej prowadzone są analizy projektu Polimery Police i potencjalnego udziału kapitałowego Grupy Lotos w realizowanej inwestycji przez spółkę PDH Polska zgodnie z założeniami podpisanego listu intencyjnego – informuje Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy gdańskiego koncernu.

Dodaje, że spółka w strategii na lata 2017–2022 jako jeden z kierunków wskazuje inwestycje w rozwój sektora petrochemicznego. Szansą na realizację tego celu jest według Lotosu projekt Polimery Police, zwłaszcza że powstałe instalacje będą produkować wyroby, na które popyt stale rośnie.

– Na podstawie posiadanych raportów możemy potwierdzić wzrost zapotrzebowania na tworzywa sztuczne na rynku polskim i europejskim. Niemniej jednak planowane dyrektywy UE dotyczące zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych mogą wpłynąć na kształtowanie się tego rynku w przyszłości – twierdzi Kasprzyk.

Polimery Police mają być nowym kompleksem petrochemicznym, którego całkowity szacowany budżet wynosi około 1,5 mld euro (6,5 mld zł). W maju podpisano umowę na realizację tego przedsięwzięcia. Docelowe planowane wydajności kluczowych instalacji mają wynosić rocznie 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r.

Lotos myśli też o alternatywnych projektach, w tym rozważa dalszy rozwój związany z tzw. pogłębieniem przerobu ropy naftowej.

– O tym, jaki kierunek rozwoju wybierze Grupa Lotos, zdecyduje atrakcyjność biznesowa i rynkowa analizowanych przedsięwzięć – uważa Kasprzyk.

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/grupa_lotos

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę