Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.03.2018 04:00 Publikacja: 19.03.2018 04:00
Wydawcy jak widać bardzo zależało, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Zabieg ten jest zrozumiały, bo mało kto sięga po inteligentną lekturę. A książka „A ty, co sądzisz o myślących maszynach?" do takich się właśnie zalicza. To zbiór 186 esejów poświęconych tematyce sztucznej inteligencji. Napisanych zarówno przez specjalistów wszelkiej maści – inżynierów robotyki, informatyków, matematyków, fizyków, astronomów, językoznawców, psychologów, filozofów – a także przez artystów i pisarzy. To głównie ludzie Zachodu, ale też możemy znaleźć eseje napisane przez mieszkańców Azji Wschodniej (moim zdaniem jest ich zdecydowanie zbyt mało, jeśli bierzemy pod uwagę zaawansowanie badań nad robotyką w tym regionie świata, a także silną eksploatację tego tematu w tamtejszej popkulturze). Autorzy zastanawiają się, do jakiego stopnia sztuczną inteligencję będzie można uznać za „istotę myślącą", czy zdominuje ona cywilizację ludzką, czy też wywyższy ją na nowy poziom egzystencji. Wielu autorów prezentuje pojęcie dosyć nieszablonowe. Np. przedstawiciel Norwegii kreśli wizję przedszkoli dla sztucznej inteligencji, w której obdarzona ludzką miłością mogłaby swobodnie eksplorować swoje zdolności, a koreański artysta w kilkuzdaniowym (!) eseju przedstawia projekt niematerialnej maszyny. No cóż, pewne pomysły, które kilka dekad temu wydawały się szalone, są obecnie częścią naszego życia codziennego. A ja myślę o napędzanym alkoholem robocie Benderze z serialu „Futurama"...
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas