Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.03.2018 04:00 Publikacja: 19.03.2018 04:00
Wydawcy jak widać bardzo zależało, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Zabieg ten jest zrozumiały, bo mało kto sięga po inteligentną lekturę. A książka „A ty, co sądzisz o myślących maszynach?" do takich się właśnie zalicza. To zbiór 186 esejów poświęconych tematyce sztucznej inteligencji. Napisanych zarówno przez specjalistów wszelkiej maści – inżynierów robotyki, informatyków, matematyków, fizyków, astronomów, językoznawców, psychologów, filozofów – a także przez artystów i pisarzy. To głównie ludzie Zachodu, ale też możemy znaleźć eseje napisane przez mieszkańców Azji Wschodniej (moim zdaniem jest ich zdecydowanie zbyt mało, jeśli bierzemy pod uwagę zaawansowanie badań nad robotyką w tym regionie świata, a także silną eksploatację tego tematu w tamtejszej popkulturze). Autorzy zastanawiają się, do jakiego stopnia sztuczną inteligencję będzie można uznać za „istotę myślącą", czy zdominuje ona cywilizację ludzką, czy też wywyższy ją na nowy poziom egzystencji. Wielu autorów prezentuje pojęcie dosyć nieszablonowe. Np. przedstawiciel Norwegii kreśli wizję przedszkoli dla sztucznej inteligencji, w której obdarzona ludzką miłością mogłaby swobodnie eksplorować swoje zdolności, a koreański artysta w kilkuzdaniowym (!) eseju przedstawia projekt niematerialnej maszyny. No cóż, pewne pomysły, które kilka dekad temu wydawały się szalone, są obecnie częścią naszego życia codziennego. A ja myślę o napędzanym alkoholem robocie Benderze z serialu „Futurama"...
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Huberta Kozieła czytelnikom „Parkietu” nie trzeba przestawiać. Jego artykuły znajdą również na łamach „Rzeczpospolitej” czy „Uważam że. Historia”. I stąd wiedzą, że Kozieła ciągnie również do historii, szczególnie XX wieku.
Baterie w naszych smartfonach nie działałyby bez surowca wydobywanego w okropnych warunkach w Demokratycznej Republice Konga.
Zespół analityczny PKO BP w 2023 r. odzyskał tytuł najlepszych ekonomistów roku, który w 2022 r. stracił na rzecz analityków z BOŚ. Celne prognozy krótkoterminowe formułowali w ub.r. również ekonomiści z banków BNP Paribas BP, Alior i Santander.
Punktowe przewidywania wzrostu PKB, inflacji i innych wskaźników rzadko są celne. Lepszy ogląd tego, co może czekać gospodarkę, a pośrednio także nasze inwestycje, mamy wtedy, gdy sięgamy po możliwie wiele różnych prognoz.
Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2022 r. formułowali analitycy ekonomiczni z ING Banku Śląskiego, Polityki Insight oraz BNP Paribas BP.
Po dwóch latach przerwy tytuł najlepszych ekonomistów roku trafia znów do duetu z Banku Ochrony Środowiska. W wyjątkowo obfitującym w makroekonomiczne niespodzianki roku celne prognozy i szacunki formułowali też analitycy z Banku Pekao oraz PZU.
Spowolnienie gospodarcze i efekty wysokiej bazy odniesienia w 2023 r. ograniczą inflację, ale miną lata, zanim zostanie ona opanowana. To m.in. konsekwencja ekspansji fiskalnej.
Polsce grozi najpoważniejszy kryzys gospodarczy od ponad 30 lat. Stoimy na progu katastrofy. Polityka gospodarcza jest w dryfie, trzeba jej szybko przywrócić sterowność – alarmują ekonomiści. Apelują do rządu o poważną rozmowę i pilne wdrożenie działań naprawczych.
Rozmowa z dr Wojciechem Zatoniem, ekonomistą z Uniwersytetu Łódzkiego, dwukrotnym zwycięzcą konkursu „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka makroekonomicznego roku.
Żywiołowe odbicie aktywności w polskiej gospodarce w 2021 r. po pandemicznej recesji najcelniej prognozował dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego. To już jego drugie zwycięstwo w naszym konkursie, a jednym mogą pochwalić się jego wychowankowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas