Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 00:17 Publikacja: 27.01.2015 14:59
Foto: Bloomberg
Latem 2014 r. rosyjski prezydent Putin umorzył 32 mld USD długu, jaki Kuba była winna Rosji. Liczył na wdzięczność Hawany, m.in. na to, że jego służba wywiadu elektronicznego FAPSI wróci do wymierzonej w USA bazy nasłuchowej w kubańskim Lourdes. Zamiast tego władze z Hawany wybrały odwilż w relacjach z Amerykanami. 17 grudnia 2014 r. amerykański prezydent Barack Obama ogłosił intencję nawiązania stosunków dyplomatycznych z Kubą i rozluźnił część restrykcji gospodarczych nałożonych w czasach zimnej wojny na ten bastion komunizmu. Powody zbliżenia są zarówno geopolityczne, jak i gospodarcze. Kuba jest „korkiem" u wylotu bogatej w ropę Zatoki Meksykańskiej, a US Navy nie chce, by w tak strategicznym punkcie powstała baza rosyjskich lub chińskich okrętów podwodnych. Kubańczycy potrzebują zaś zagranicznego kapitału, by ożywić gospodarkę, zwłaszcza gdy dostawy niemal darmowej wenezuelskiej ropy mogą się skończyć. Pogrążona w gospodarczym chaosie Wenezuela dostarcza Kubie 100 tys. baryłek ropy dziennie. W zamian Kuba wysyła jej lekarzy, a także doradców z bezpieki pomagających w niszczeniu opozycji. Reżimowi braci Castro najwidoczniej imponuje to, że komunistyczny Wietnam zdołał wypracować sobie bardzo dobre relacje z USA i ściągnąć do siebie poważne amerykańskie inwestycje, mimo wielu trudnych zaszłości historycznych pomiędzy Hanoi oraz Waszyngtonem. Wizja dolarów płynących szerokim strumieniem na wyspę sprawiła, że grudniowe oświadczenie Obamy przyjęto na ulicach Hawany z euforią. Kubańczycy mieszkający w Miami nie cieszyli się, bo uważają, że pozwoli ono dłużej przetrwać reżimowi, przez który musieli opuścić ojczyznę. Wiele amerykańskich firm czeka już, by wkroczyć na ten niedostępny dla nich dotąd rynek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas