Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2017 15:10 Publikacja: 26.06.2017 15:10
Foto: GG Parkiet
Żadna waluta nie wywołuje tak wielkich emocji jak ona. Sto kilkadziesiąt razy wieszczono jej rychłą śmierć, a rzesze ekspertów przekonywały, że nie ma ona potencjału. Rzeczywiście wielokrotnie mierzyła się ona z kryzysami mogącymi zagrozić jej egzystencji. Wychodziła z nich jednak wzmocniona. Cieszy się ogromną popularnością i zadziwiającym zaufaniem, mimo że nie stoi za nią autorytet żadnego banku centralnego ani państwa, a inwestorów nie odstrasza to, że waluta ta nawet nie istnieje w formie fizycznej. Bitcoin – bo o nim mowa – zyskał od początku roku ponad 180 proc. wobec dolara, a przez ostatnich 12 miesięcy 315 proc. 12 czerwca 2017 r. płacono za niego ponad 3 tys. USD. W 2010 r., tuż po stworzeniu tej wirtualnej waluty, można było kupić 1 bitcoina za 6 centów. Czy w trakcie tych siedmiu lat znalazłaby się inwestycja, która dałaby ponad 3 mln proc. stopy zwrotu? Jest to jednak inwestycja dla ludzi o mocnych nerwach. Po sięgnięciu historycznego rekordu 12 czerwca bitcoin przez trzy dni stracił blisko 30 proc. do dolara, by później przez cztery dni odrobić znaczną większość strat. Inwestorzy są nadal mocno podzieleni w ocenie perspektyw rynku bitcoina, ale nie przeszkadza to rozlać się gorączce spekulacyjnej na rynki innych kryptowalut (czyli walut opartych na kodzie komputerowym). Przykładem na to jest kurs ethereum, który skoczył z 8,2 USD na początku 2017 r. do 391 USD w połowie czerwca, czy też litecoina, który zdrożał w tym czasie z 4,5 USD do 50,1 USD. Na rynku istnieje blisko 900 różnego rodzaju kryptowalut, z czego znaczna większość ma znikomą popularność i wartość sięgającą ułamków centów. (Tylko osiem wirtualnych walut ma kapitalizację większą niż 1 mld USD.) Jest jednak zawsze szansa, że część z nich da dobrze zarobić spekulantom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas