Mamy kolejną odsłonę reformy emerytalnej, gdzie trzeba będzie wybrać, czy chcemy, aby nasze pieniądze z OFE trafiły do ZUS czy na konta IKE. Czy ci, którzy wybiorą IKE, a wcześniej mieli już taki rachunek, będą mieli dwa konta?
Projekt ustawy, który jest obecnie procedowany, zakłada stworzenie dodatkowego konta IKE, zupełnie niezależnego w stosunku do tego, co dzisiaj jest w ofercie rynkowej. W sytuacji więc, kiedy mamy już wybraną instytucję, która prowadzi dla nas IKE, i zdecydujemy się właśnie na przeniesienie pieniędzy z OFE na IKE, stworzone zostanie dodatkowe konto IKE. Pojawi się zatem wyłom w regulacjach, które mówiły, że można mieć tylko jedno IKE. Trzeba jednak też zaznaczyć, że interesującym pomysłem jest to, żeby to nowe rozwiązanie nazwać właśnie kontem IKE. To rozwiązanie od wielu lat jest obecne na rynku, ma wypracowaną silną markę i jest to produkt rozpoznawalny. Już ponad milion osób w skali całego rynku zdecydowało, by oszczędzać w ramach IKE lub IKZE. Teraz dokładamy kolejne IKE, których zasady funkcjonowania będą jednak znacząco inne.
Czym one w praktyce będą się różnić?
Jedną płaszczyzną wspólną, i chyba jest ona najważniejsza, jest fakt, że dotychczasowe konta IKE i te, które ewentualnie powstaną, będą miały walor inwestycji kapitałowych. Będą to więc rzeczywiste pieniądze inwestowane na rynku. Zasadniczo jednak inne możliwości, my jako posiadacze konta IKE, mamy dzisiaj, a inne będziemy mieli w ramach nowego konta IKE. Podstawową różnicą jest elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi zgromadzonymi na kontach. Obecnie w ramach konta IKE mamy pełną swobodę tego, czy to konto zamkniemy i jaka polityka inwestycyjna jest realizowana. Najbardziej elastyczne rozwiązanie to oczywiście rachunek maklerski. Nawet jeśli wybierzemy inną formułę IKE, to zawsze możemy ją zmienić i w ten sposób kształtować politykę inwestycyjną, którą w danym momencie uważamy za słuszną. W przypadku konta IKE bis nie będziemy mogli uzyskać pieniędzy przed nabyciem praw emerytalnych. Podobnie wygląda sprawa kształtowania polityki inwestycyjnej. Będziemy mieli możliwość zmiany podmiotu prowadzącego IKE, ale cały czas polityka inwestycyjna będzie ograniczona ustawowo. Nie będzie więc aż takiej swobody działania.
Konta emerytalne to też limity wpłat. Jak one będą wyglądały w przypadku wprowadzenia i korzystania z IKE bis? Limity będą się dzielić na dwa konta?