Uwaga na drugą część tygodnia!

W poprzednim tygodniu wyceny polskich akcji podniosły się, choć na tle zachowania indeksów amerykańskich, nadal wyglądało to mizernie.

Publikacja: 24.09.2018 05:00

Kamil Jaros Dom Maklerski BDM

Kamil Jaros Dom Maklerski BDM

Foto: Archiwum

Poprawa po części może być wynikiem kiepskich nastrojów wśród inwestorów indywidualnych, choć te już taki stan utrzymują od kilku miesięcy, więc trudno tu mówić o głównym motorze zwyżki. Także i w ubiegłym tygodniu nastroje były słabe, choć minimalnie się poprawiły.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych jest zazwyczaj tak ustawiony, by najważniejsze dane pojawiały się po koniec tygodnia, co pozwala na weekendowe przemyślenie wieści. Tak będzie i tym razem, choć zapewne medialnie najwięcej szumu wywoła środowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Będzie się o tym dużo mówić i zapewne pojawią się dynamiczne wahania cen w okolicy publikacji decyzji, choć sama decyzja ma małe szanse zaskoczenia. Rynek oczekuje, że w środę stopy procentowe w USA zostaną podniesione. Oczekuje również, że nie będzie to ostatnia podwyżka w tym roku.

Zacznijmy jednak od początku. W poniedziałek interesująco zapowiada się publikacja niemieckiego wskaźnika Ifo. ZEW się poprawia, ale PMI wciąż nie zachwyca, co może przełożyć się na stabilną wartość Ifo.

We wtorek poznamy treść protokołu po posiedzeniu Banku Japonii, a także oficjalną wartość stopy bezrobocia w Polsce. Po południu opublikowana zostanie roczna dynamika cen amerykańskich nieruchomości mieszkalnych. Tempo wzrostu ma nieco spaść, ale pozostaje wciąż na zdrowym poziomie. To także dzień publikacji wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów.

Środa zdominowana zostanie przez decyzję FOMC, a w czwartek będzie się mówić o wstępnej inflacji w Niemczech oraz amerykańskich danych o zamówieniach na środki trwałe, a także liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poznamy również finalny odczyt zmiany PKB w II kw., ale raczej nie będzie to czynnik szarpiący wycenami. W końcu za nami już dwie publikacje tej wielkości.

Obfity w nowe dane będzie za to ostatni dzień tygodnia. Już w nocy będzie okazja poznać dane z japońskiej gospodarki: stopę bezrobocia, inflację, dynamikę produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Już w trakcie sesji pojawi się wstępna wartość inflacji w strefie euro. Po południu poznamy dane z USA: dynamikę dochodów i wydatków gospodarstw domowych oraz wartość wskaźnika PCE core (preferowanej przez Fed miary inflacji). Pojawią się również dane o aktywności przemysłu w rejonie Chicago, a także nastrojach konsumentów.

Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach