Polskie magazyny wracają na radary inwestorów

W 2024 r. lokowano pieniądze głównie w biurowcach i centrach handlowych. Zdaniem eksperta JLL teraz zyska sektor przemysłowo-logistyczny.

Publikacja: 02.01.2025 06:00

Polskie magazyny wracają na radary inwestorów

Foto: Adobestock

Prognozy na 2025 r. wskazują na dalszy wzrost atrakcyjności polskiego rynku nieruchomości komercyjnych, szczególnie w kontekście oczekiwanych dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro – ocenia Dmytro Havrylenko, szef działu rynków kapitałowych w JLL Poland. – Złagodzenie warunków finansowania może zwiększyć aktywność inwestorów. Jednocześnie rynek stanie przed wyzwaniami, takimi jak ograniczona podaż nowych projektów w niektórych segmentach, rosnące wymagania ESG oraz konkurencja Europy Zachodniej. Kluczowe znaczenie będzie miała zdolność rynku do przyciągania kapitału poprzez oferowanie atrakcyjnych stóp zwrotu oraz realizację projektów zgodnych z wymogami ESG. Niemniej perspektywy pozostają bardzo optymistyczne i będziemy świadkami wielu bardzo ciekawych transakcji w nadchodzącym roku – zaznacza.

Ekspert zwraca uwagę na powrót dużych transakcji w 2024 r.

– Sfinalizowano aż pięć transakcji o jednostkowej wartości przekraczającej 250 mln euro, z czego trzy dotyczyły nieruchomości handlowych. Były to przejęcia dużych centrów: Silesia City Center w Katowicach oraz Magnolia Park we Wrocławiu, a także sprzedaż portfela sześciu nieruchomości handlowych przez Cromwell Polish Retail Fund. Pozostałe dwie duże transakcje napędzały sektor biurowy. Jeszcze w I połowie roku przejęte zostało 49 proc. udziałów w portfelu CPI Property Group, który składa się z kilkunastu warszawskich biurowców oraz dwóch centrów handlowych w miastach regionalnych, a jego całkowita wartość przekracza 1 mld euro. Jednak prawdziwie przełomowa była sprzedaż Warsaw Unit przez Ghelamco na rzecz Eastnine. Kwota transakcji rzędu 280 mln euro oznacza, że była to największa nieportfelowa transakcja biurowa w 2024 r. w całej Europie – podkreśla Havrylenko.

Zdaniem eksperta w 2025 r. do gry wrócą magazyny.

– 2024 r. przyniósł wyraźny wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie w sektorach biurowym i handlowym. Wartość transakcji w każdym z tych sektorów osiągnęła już 1,6 mld euro, co w obu przypadkach oznacza niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z pełnym wyzwań rokiem 2023 – wskazuje Havrylenko. – Sektor przemysłowy z obrotami przekraczającymi 1,1 mld euro też poprawił swój wynik, a obecnie trwające transakcje świadczą, że początek 2025 r. może stać właśnie pod znakiem magazynów – dodaje.

Pierwsze symptomy było zresztą widać w 2024 r.

– Ostatnio ogłoszone przejęcie przez Investika pięciu parków magazynowych od 7R (za ponad 150 mln euro – red.) pokazuje zwiększenie aktywności inwestorów. Wyłączając przejęcia udziałów, była to największa transakcja magazynowa na polskim rynku od ponad dwóch lat. Widzimy też bardzo duże zainteresowanie inwestorów przekładające się na zwiększoną konkurencyjność ofert w toczących się procesach, co w konsekwencji można oznaczać, że to właśnie sektor przemysłowy jako pierwszy będzie świadkiem kompresji stóp kapitalizacji przy wciąż podwyższonych kosztach finansowania – mówi Havrylenko.

Nieruchomości
Z mieszkaniowej bańki zaczęło schodzić powietrze
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Ciągła metamorfoza na rynku biurowym
Nieruchomości
Polska jest w stanie przyciągać kapitał
Nieruchomości
Grupo Lar chce wejść w akademiki
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Nieruchomości
Bartosz Guss, PZFD: Czas obniżyć koszty finansowania
Nieruchomości
Dyskretne luksusowe zakupy