Prognozy na 2025 r. wskazują na dalszy wzrost atrakcyjności polskiego rynku nieruchomości komercyjnych, szczególnie w kontekście oczekiwanych dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro – ocenia Dmytro Havrylenko, szef działu rynków kapitałowych w JLL Poland. – Złagodzenie warunków finansowania może zwiększyć aktywność inwestorów. Jednocześnie rynek stanie przed wyzwaniami, takimi jak ograniczona podaż nowych projektów w niektórych segmentach, rosnące wymagania ESG oraz konkurencja Europy Zachodniej. Kluczowe znaczenie będzie miała zdolność rynku do przyciągania kapitału poprzez oferowanie atrakcyjnych stóp zwrotu oraz realizację projektów zgodnych z wymogami ESG. Niemniej perspektywy pozostają bardzo optymistyczne i będziemy świadkami wielu bardzo ciekawych transakcji w nadchodzącym roku – zaznacza.
Ekspert zwraca uwagę na powrót dużych transakcji w 2024 r.
– Sfinalizowano aż pięć transakcji o jednostkowej wartości przekraczającej 250 mln euro, z czego trzy dotyczyły nieruchomości handlowych. Były to przejęcia dużych centrów: Silesia City Center w Katowicach oraz Magnolia Park we Wrocławiu, a także sprzedaż portfela sześciu nieruchomości handlowych przez Cromwell Polish Retail Fund. Pozostałe dwie duże transakcje napędzały sektor biurowy. Jeszcze w I połowie roku przejęte zostało 49 proc. udziałów w portfelu CPI Property Group, który składa się z kilkunastu warszawskich biurowców oraz dwóch centrów handlowych w miastach regionalnych, a jego całkowita wartość przekracza 1 mld euro. Jednak prawdziwie przełomowa była sprzedaż Warsaw Unit przez Ghelamco na rzecz Eastnine. Kwota transakcji rzędu 280 mln euro oznacza, że była to największa nieportfelowa transakcja biurowa w 2024 r. w całej Europie – podkreśla Havrylenko.
Zdaniem eksperta w 2025 r. do gry wrócą magazyny.
– 2024 r. przyniósł wyraźny wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie w sektorach biurowym i handlowym. Wartość transakcji w każdym z tych sektorów osiągnęła już 1,6 mld euro, co w obu przypadkach oznacza niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z pełnym wyzwań rokiem 2023 – wskazuje Havrylenko. – Sektor przemysłowy z obrotami przekraczającymi 1,1 mld euro też poprawił swój wynik, a obecnie trwające transakcje świadczą, że początek 2025 r. może stać właśnie pod znakiem magazynów – dodaje.