Selvita: podział i przyspieszenie

Segmenty innowacyjny i usługowy mają rozwijać się niezależnie, co ma przyciągnąć nowych inwestorów.

Publikacja: 29.03.2019 07:00

Paweł Przewięźlikowski, prezes i największy akcjonariusz Selvity.

Paweł Przewięźlikowski, prezes i największy akcjonariusz Selvity.

Foto: Archiwum

Biotechnologiczna grupa planuje podzielić się na dwie niezależne spółki. Pierwsza firma skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, a druga będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych. Obie będą notowane na giełdzie w Warszawie.

Przejrzysta struktura

Zarząd Selvity chce, żeby oba segmenty mogły funkcjonować niezależnie od siebie, co ma przynieść korzyści zarówno akcjonariuszom, jak i spółce. – Dla nas oznacza to łatwiejsze robienie biznesu, a dla akcjonariuszy większą przejrzystość, gdy każda ze spółek będzie mogła realizować własną strategię rozwoju – argumentuje Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity. – Zakładamy, że dzięki rozdzieleniu części innowacyjnej i usługowej powiększy się baza naszych inwestorów, także zagranicznych, dla których Selvita w obecnej strukturze nie była atrakcyjnym celem. To powinno pozytywnie przełożyć się na płynność akcji, która do tej pory była bardzo niska, biorąc pod uwagę kapitalizację spółki – dodaje. Podział ma zostać sfinalizowany w IV kwartale 2019 r. Każdy akcjonariusz Selvity obok każdej posiadanej akcji, w wyniku podziału, otrzyma jedną akcję nowej spółki. Intencją zarządu jest zachowanie obecnej struktury akcjonariatu w wydzielonych podmiotach.

Przyspieszenie wzrostu

Selvita planuje przyspieszyć rozwój segmentu usługowego w kolejnych latach. Wzrost organiczny ma być wsparty przez akwizycje. – Do tej pory Selvita koncentrowała się na wzroście organicznym. Tymczasem na globalnym rynku postępuje konsolidacja, a duzi gracze stają się jeszcze więksi, powiększając przepaść między resztą rynku. Zależy nam, żeby zmniejszyć dystans dzielący nas od czołówki firm w branży, co wiąże się z przyspieszeniem tempa wzrostu. Jeśli mamy się liczyć w stawce, musimy przyspieszyć wzrost, co możemy osiągnąć dzięki akwizycjom – podkreśla Miłosz Gruca, członek zarządu Selvity. Zarząd prowadzi już rozmowy w tym zakresie, a ich efekty mogą pojawić się w tym roku. – Mamy zidentyfikowanych kilkanaście celów w Polsce i za granicą. Z kilkoma spółkami prowadzimy aktualnie rozmowy, ale jest zbyt wcześnie, by deklarować, że w tym roku ogłosimy jakąś transakcję – wyjaśnia Przewięźlikowski.

Część innowacyjna będzie kontynuowała swoje projekty polegające na odkrywaniu i rozwoju cząsteczek, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób onkologicznych. Podstawowymi celami tej spółki w najbliższym czasie będzie prowadzenie badania klinicznego programu SEL120, a także rozwój projektów na etapie przedklinicznym. – W ostatnich dniach udało nam się uzyskać zgodę FDA na wprowadzenie SEL120 do badań klinicznych w ośrodkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Docelowo chcemy samodzielnie przeprowadzić projekt przez pierwszą i częściowo drugą fazę badań klinicznych. Będziemy wówczas dysponowali pierwszymi wynikami skuteczności leku. Wartość projektu przez ten czas bardzo istotnie wzrośnie, ale do czasu komercjalizacji jego rozwój wiąże się z wysokimi kosztami – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, wiceprezes Selvity.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest SEL24, dualny inhibitor kinaz PIM/FLT3, będący w fazie I/II badań klinicznych. Na mocy zawartej umowy licencyjnej projekt obecnie rozwijany jest przez włoską Grupę Menarini. Spółka spodziewa się wyników z pierwszej fazy badań klinicznych w 2019 roku. Wśród planów na ten rok rok firma wymienia również podpisanie umowy partnerskiej na jeden z projektów, będących obecnie we wczesnej fazie rozwoju.

W 2018 r. grupa wypracowała łącznie ponad 11 mln zł zysku operacyjnego w segmentach usługowym i bioinformatycznym, natomiast w innowacyjnym miała 25 mln zł straty, co wynika z relatywnie wysokich nakładów ponoszonych na rozwój i badania.

Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics sięga po kolejne środki od BioFund
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Mabion łączy siły z Sartoriusem
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wieści z Mabionu poderwały kurs
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics wchodzi na kolejny rynek
Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?