Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2018 04:00 Publikacja: 15.02.2018 04:00
Depozyty te zaliczają się do najbardziej stabilnych źródeł finansowania, m.in. ze względu na mechanizm gwarancji depozytowych i ich rozdrobnienie zwiększające dywersyfikację podmiotową – pisze w swoim „Raporcie o stabilności systemu finansowego" NBP. W drugiej połowie roku sytuacja niewiele się zmieniła: udział depozytów gospodarstw domowych zbliżył się do 73 proc.
Rekordowo niski poziom oprocentowania depozytów nadal skutkuje wzrostem udziału depozytów bieżących w pasywach banków, które wciąż przekraczają wartość depozytów terminowych. – Taka struktura terminowa oddziałuje korzystnie na marżę odsetkową, ale może wzmacniać zjawisko transformacji terminów zapadalności w ujęciu kontraktowym (niedopasowanie terminowe aktywów i pasywów). Z drugiej strony depozyty bieżące cechują się dużym osadem. Możliwość wycofania na żądanie dotyczy również depozytów terminowych, a kosztem jest utrata odsetek, które są obecnie niskie. Oznacza to, że zmiany w strukturze terminowej depozytów sektora niefinansowego mają przy tych okolicznościach mały faktyczny wpływ na ryzyko odpływu środków – uważają analitycy NBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Banki nie ryzykują przewidywania dalszych ruchów oficjalnych stóp procentowych i niemal wycofały z oferty długoterminowe lokaty. Te, które je zachowały, stawiają na obniżki stóp w przyszłym roku, co widać po oprocentowaniach.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Depozyt czy konto oszczędnościowe, nawet oprocentowane obecnie najwyżej, czyli na 8 proc., przy październikowej inflacji wynoszącej 17,9 proc. do lokowania zbytnio nie zachęca.
Rośnie oprocentowanie depozytów, banki walczą o oszczędności klientów. Zdaniem ekspertów dalszego zaostrzenia tej walki trudno się jednak spodziewać, chociaż konsumenci mają zdecydowanie inne zdanie.
Od początku roku oszczędności Polaków w bankach zmniejszyły się o 18,3 mld zł. Gdyby nie depozyty walutowe, spadek byłby jeszcze większy – gwałtownie zmniejsza się saldo złotowych depozytów bieżących.
Nawet jeżeli oficjalne stopy procentowe wzrosną do 7 proc., to oprocentowanie depozytów nie dogoni inflacji. Ale zawirowania na rynkach są tak duże, że może czasem lepiej pogodzić się z realną stratą, niż ryzykować kapitał.
Już wkrótce klienci największego polskiego banku będą mogli liczyć na bardziej korzystne oprocentowanie depozytów. Najwięcej zyskają oszczędzający, którzy przeniosą do PKO BP środki z innego banku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas