Bitcoin powyżej 100 tys. dolarów. Jak mocno może jeszcze zdrożeć?

Notowania bitcoina przekroczyły już poziom 100 tys. dolarów. Analitycy wskazują, że jest jeszcze przestrzeń do dalszego wzrostu jego notowań w nadchodzących miesiącach.

Publikacja: 05.12.2024 10:54

Bitcoin powyżej 100 tys. dolarów. Jak mocno może jeszcze zdrożeć?

Foto: AFP

W nocy ze środy na czwartek notowania bitcoina sięgnęły poziomu 100 tys. USD. W czwartek rano przekraczały 104 tys. USD. Od początku roku bitcoin zyskał już 144 proc., a przez ostatni miesiąc (czyli od wyborów prezydenckich w USA) jego kurs wzrósł o 48 proc. Najnowszym impulsem do wzrostu notowań najpopularniejszej waluty stała się nominacja Paula Atkinsa na nowego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Atkins był wcześniej komisarzem SEC i jest postrzegany jako osoba przychylnie nastawiona do branży kryptowalutowej.

- Ten bezprecedensowy wzrost wartości bitcoina wynika z istotnych zmian na rynku. Kluczową rolę odegrało zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA przychylnego kryptowalutom Donalda Trumpa, a także rosnące zainteresowanie ze strony instytucji finansowych, napędzane sukcesem funduszy ETF na bitcoina. Plany utworzenia amerykańskiej Strategicznej Rezerwy Bitcoina oraz coraz więcej firm inwestujących w tę kryptowalutę sugerują, że stoimy u progu jej masowej adopcji. To przełomowy moment w historii bitcoina. Z alternatywnej formy inwestycji staje się on uznanym aktywem inwestycyjnym. Przyciąga to zarówno dużych inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych, co dodatkowo wzmacnia pozycję kryptowalut w globalnym systemie finansowym – twierdzi Łukasz Pierwienis, dyrektor generalny Binance Poland.

Jak mocno bitcoin może zyskiwać w nadchodzących miesiącach?

Analitycy wskazują, że notowania bitcoina mogą jeszcze poważnie pójść w górę. Sprzyjają temu nie tylko oczekiwania dotyczące pozytywnych zmian regulacyjnych w USA. 

- Zakładamy, że kolejne kilka a nawet 12 miesięcy będzie dla bitcoina dobre. Nie spodziewałbym się tak dużych wzrostów jak przy poprzednich hossach, ale poziom 150 tys. -170 tys. jest jak najbardziej realny do osiągnięcia w trakcie tej hossy - uważa Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami Superfund TFI.

Jego zdaniem sytuacja na rynku bitcoina była podobna jak po halvingach z 2016 r. i do 2020 r. (Halving to ograniczenie przez algortytm przyrostu podaży bitcoina o połowę.) Wówczas pierwsze sześć miesięcy po halvingach oznaczało okres konsolidacji, a dopiero później dochodziło do szybkich zwyżek. Ostatni halving nastąpił w kwietniu 2024 r. , a silniejsze wzrosty zaczęły się w listopadzie. - Nałożyły się na siebie dwie rzeczy: zachowanie rynku po pół roku od halvingu oraz wybory prezydenckie w USA - wskazuje Ogrodowicz.

Czytaj więcej

Co za noc! Bitcoin wreszcie sforsował poziom 100 tys. dolarów

Poważnym impulsem do zwyżek może być oczekiwane stworzenie narodowej rezerwy kryptowalut w USA. Rząd USA posiada obecnie 207 tys. bitcoinów, które przejął na różne sposoby. Stanowi to około 1 proc. podaży tej wirtualnej waluty. W bitcoinowych ETF znajduje się natomiast około 5 proc. podaży. Największym pojedyńczym posiadaczem bitcoinów jest natomiast firma Microstrategy, która miała ich na początku tego tygodnia 386,7 tys. Od wyborów prezydenckich w USA nabyła ona tej kryptowaluty za ponad 10 mld USD i jeszcze nigdy nie zmniejszała swoich zasobów. Zakupy dokonywane przez Microstrategy mocno przyczyniły się do zwyżek kursu bitcoina w ostatnich  tygodniach.

  Coraz więcej firm traktuje Bitcoina jako strategiczną inwestycję. Firma Microstrategy, posiadająca już 1,5 proc. wszystkich Bitcoinów, przeciera szlaki innym przedsiębiorstwom. Jej śladem idą kolejne firmy, w tym Marathon Digital, a według doniesień również Microsoft rozważa podobne działania – wskazuje Pierwienis. 

Czytaj więcej

Paul Atkins będzie nowym szefem SEC

"Spodziewane jest, że byki będą dominowały na początku roku, co potencjalnie powinno wspierać ostry trend wzrostowy. Kurs bitcoina może dojść do 140 tys. USD lub nawet dojść do 150 tys. USD przed końcem pierwszego półrocza, jeśli nie będzie żadnych "niedźwiedzich" zdarzeń. Silny trend wzrostowy jest również spodziewany w drugiej połowie roku. Zakupy dokonywane przez 'byków" mogą wzrosnąć, a kurs dotrzeć do 200 tys. USD" - prognozują analitycy CoinDCX.

Eksperci firmy CoinCodex spodziewają się natomiast, że w  przyszłym roku bitcoin może się poruszać w kanale między 107,9 tys. USD  a 177,4 tys. USD, czyli poziomem, który prawdopodobnie zostanie osiągnięty we wrześniu. W grudniu 2025 r. notowania bitcoina mogą jednak maksymalnie sięgać 111,3 tys. USD. Ich zdaniem dopiero w 2029 r. notowania najpopularniejszej kryptowaluty mogą przekroczyć 200 tys. czy nawet 300 tys. USD. Oczywiście wszelkie długoterminowe prognozy dla tak zmiennego rynku są obarczone sporą dozą niepewności.

Kryptowaluty
Jak bitcoinowy ETF BlackRock zdeklasował rywali i zmiótł rekordy
Kryptowaluty
Czy kryptowaluty dadzą znów świetnie zarobić?
Kryptowaluty
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia
Kryptowaluty
Rynki w korekcie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Kryptowaluty
Bitcoin wrócił do bicia rekordów. Będzie ich więcej przed świętami?
Kryptowaluty
Euforia day traderów, duzi gracze ostrożni przed Fedem