Ustawa o ofercie publicznej nakłada na emitentów sankcje za nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych. Jakie warunki powinny zatem spełniać sprawozdania finansowe, aby można było uznać je za należycie sporządzone?
Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej opracowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości mówią, iż sprawozdanie finansowe odzwierciedla wiernie rzeczywistość, gdy można o nim powiedzieć, że jest kompletne, neutralne i wolne od błędu. Ujawnione informacje są kompletne, gdy pozwalają użytkownikom sprawozdania finansowego zrozumieć przedstawiane w sprawozdaniu zjawisko. Zagregowane dane zaprezentowane w bilansie lub sprawozdaniu z całkowitych dochodów przeważnie są zbyt ogólne, by czytelnik sprawozdania mógł zrozumieć treść znaczących kwestii wpływających na sytuację majątkową i finansową lub wyniki działalności spółki. Stąd dane zawarte w głównych częściach sprawozdania wymagają rozwinięcia w informacji dodatkowej. Nie oznacza to wyłącznie uszczegółowienia danych liczbowych zawartych w bilansie lub sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Bardzo często kompletne przedstawienie informacji wymaga objaśnienia faktów, czynników, okoliczności lub procesów. Międzynarodowy Standard Rachunkowości numer 1 zwraca z kolei uwagę, że sprawozdanie spełnia wymóg rzetelnej prezentacji, a więc również kompletności, gdy zastosowano do jego sporządzenia wszystkie MSSF. Praktycznie każdy standard zawiera wiele wymogów ujawniania informacji. Zgodność ze wszystkimi MSSF wymaga zatem również spełnienia wymogów informacyjnych zawartych we wszystkich tych standardach.
W związku z tym, że wymogi ujawniania informacji są rozproszone po wszystkich standardach, nie jest łatwo zidentyfikować wszystkie z nich i zweryfikować kompletność sprawozdania przy każdej okazji, gdy jest ono sporządzane. W tym trudnym zadaniu z pomocą przychodzą narzędzia i publikacje firm specjalizujących się w rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, w tym audytorów. Należą do nich przykładowe sprawozdania finansowe, a także tak zwane listy kontrolne ujawnień w formie zestawień lub złożonych aplikacji.
Spełnienie wszystkich wymogów informacyjnych nałożonych na emitenta przez standardy lub przepisy nie zwalnia go ze stosowania zasady istotności
Spółki publiczne sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości według wzoru określonego w rozporządzeniu o sprawozdaniach finansowych w prospekcie mają łatwiejsze zadanie, gdyż wszystkie wymogi znajdują się w jednym załączniku do powyższego rozporządzenia, a do tego nie są aż tak obszerne. Dotyczy to jednak wyłącznie sprawozdań jednostkowych, gdyż wszystkie skonsolidowane sprawozdania finansowe muszą być sporządzane wg MSSF.