Jak korzystać z ułatwień przejściowych?

Publikacja: 24.05.2024 20:33

Piotr Biernacki przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Piotr Biernacki przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. ESG Reporting Partner, MATERIALITY członek Sustainability Reporting TEG, EFRAG.

Foto: materiały prasowe

Z czego wynika powiązanie ESRS 2 z ESRS 1 w kwestii ułatwień?

Standard ESRS 1 Wymagania Ogólne zawiera w rozdziale 10 przepisy przejściowe. Każdy z nich ma zastosowanie do innego zakresu przedsiębiorstw i w różnym czasie. To na podstawie zapisów zawartych w ESRS 1 stosuje się poszczególne przepisy przejściowe. Natomiast ESRS 2 Ujawnienia Ogólne określa, w jaki sposób należy ujawnić informacje wymagane w przypadku zastosowania jednego z przepisów przejściowych.

W jaki sposób podzielone są przejściowe ułatwienia i kto może z nich skorzystać?

Jednym z przepisów przejściowych jest ten, który dotyczy prezentowania informacji porównawczych. Zgodnie z nim spółka przygotowująca po raz pierwszy raport zrównoważonego rozwoju zgodny ze standardami ESRS może nie ujawniać w nim informacji porównawczych za poprzedni rok obrotowy. Przepis ten dotyczy wszystkich jednostek i można go zastosować tylko raz, tj. w pierwszym roku, w którym spółka raportuje. Brak obowiązku nie oznacza oczywiście zakazu, tzn. jeśli mamy odpowiednie informacje porównawcze i jesteśmy w stanie je ujawnić, to możemy to zrobić.

Drugi z przepisów przejściowych dotyczy trudności, które mogą napotkać spółki próbujące pozyskać informacje i dane z łańcucha wartości. Jeśli wystąpi taki przypadek, to spółka, raportując na temat polityk, działań i celów, może ograniczyć się do informacji, które już posiada, oraz dostępnych publicznie. Z kolei raportując mierniki, spółka nie musi uwzględniać w nich danych źródłowych pochodzących z łańcucha wartości, chyba że chodzi o mierniki niezbędne dla instytucji finansowych (lista odpowiednich punktów danych jest zawarta w dodatku B do ESRS 2). Ten przepis przejściowy obowiązuje przez trzy lata realizacji obowiązków sprawozdawczych przez spółkę.

Trzeci z przepisów przejściowych to cała lista zwolnień, które mogą zastosować różne spółki przez różny czas w odniesieniu do różnych standardów i wymogów ujawnieniowych lub punków danych. Lista ta jest zawarta w dodatku C do ESRS 1. Część z tych zwolnień dotyczy wszystkich spółek, natomiast część jest skierowana do tych jednostek i grup kapitałowych, które mają nie więcej niż 750 pracowników.

Do najważniejszych zwolnień, z których mogą korzystać wszystkie spółki, należą:

  • Możliwość raportowania przez pierwsze trzy lata antycypowanych skutków finansowych wynikających z istotnych wpływów, ryzyk i szans dotyczących danego zagadnienia zrównoważonego rozwoju wyłącznie w postaci jakościowej (czyli w formie opisu), a nie ilościowej (czyli za pomocą wartości lub przedziałów kwot),
  • Możliwość pominięcia w pierwszym roku raportowania informacji zawartych w wymogach ujawnieniowych S1–7, S1–11, S1–12, S1–13 i S1–15 oraz części punktów danych wymaganych w ramach S1–8 i S1–14.

Spółki i grupy kapitałowe, które nie przekraczają 750 pracowników, mogą z kolei:

  •  W pierwszym roku nie ujawniać emisji gazów cieplarnianych w zakresie 3,
  • Przez pierwsze dwa lata raportowania nie ujawniać informacji wymaganych standardem E4 dotyczącym bioróżnorodności i ekosystemów,
  • W pierwszym roku nie ujawniać informacji wymaganych standardem S1 dotyczącym własnego zatrudnienia,
  • Przez pierwsze dwa lata raportowania nie ujawniać informacji wymaganych przez standardy S2 (pracownicy w łańcuchu wartości), S3 (społeczności dotknięte wpływem) i S4 (konsumenci i użytkownicy końcowi).

Te trzy ostatnie zwolnienia nie są jednak bezwzględne, tzn. umożliwiają one niestosowanie, odpowiednio przez rok lub dwa lata, określonego standardu, ale za to trzeba ujawnić pewne informacje.

Jeśli spółka skorzysta z pominięcia całego standardu tematycznego, to co jednak musi ujawnić pod ESRS 2?

W omawianych powyżej przypadkach, czyli gdy spółka lub grupa kapitałowa mająca mniej niż 750 pracowników skorzysta z możliwości nieraportowania wszystkich informacji wymaganych danym standardem, musi ona jednak w ramach standardu ESRS 2 ujawnić:

  • czy zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju ujęte w tych standardach są w przypadku spółki istotne,
  • jeśli te zagadnienia są istotne, to trzeba opisać ich związek z modelem biznesowym i strategią spółki oraz odnoszące się do tych zagadnień polityki, działania, cele i mierniki.

W praktyce oznacza to, że jeśli taki temat (np. bioróżnorodność, zatrudnienie własne albo konsumenci i użytkownicy końcowi) jest istotny, to należy ujawnić podobny zakres danych i informacji, jak wymaga tego standard, ale nie trzeba się tego standardu ściśle trzymać. Po zakończeniu okresu przejściowego trzeba oczywiście zacząć raportować te zagadnienia dokładnie zgodnie z wymogami określonego standardu.

Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić