Z czego wynika powiązanie ESRS 2 z ESRS 1 w kwestii ułatwień?
Standard ESRS 1 Wymagania Ogólne zawiera w rozdziale 10 przepisy przejściowe. Każdy z nich ma zastosowanie do innego zakresu przedsiębiorstw i w różnym czasie. To na podstawie zapisów zawartych w ESRS 1 stosuje się poszczególne przepisy przejściowe. Natomiast ESRS 2 Ujawnienia Ogólne określa, w jaki sposób należy ujawnić informacje wymagane w przypadku zastosowania jednego z przepisów przejściowych.
W jaki sposób podzielone są przejściowe ułatwienia i kto może z nich skorzystać?
Jednym z przepisów przejściowych jest ten, który dotyczy prezentowania informacji porównawczych. Zgodnie z nim spółka przygotowująca po raz pierwszy raport zrównoważonego rozwoju zgodny ze standardami ESRS może nie ujawniać w nim informacji porównawczych za poprzedni rok obrotowy. Przepis ten dotyczy wszystkich jednostek i można go zastosować tylko raz, tj. w pierwszym roku, w którym spółka raportuje. Brak obowiązku nie oznacza oczywiście zakazu, tzn. jeśli mamy odpowiednie informacje porównawcze i jesteśmy w stanie je ujawnić, to możemy to zrobić.
Drugi z przepisów przejściowych dotyczy trudności, które mogą napotkać spółki próbujące pozyskać informacje i dane z łańcucha wartości. Jeśli wystąpi taki przypadek, to spółka, raportując na temat polityk, działań i celów, może ograniczyć się do informacji, które już posiada, oraz dostępnych publicznie. Z kolei raportując mierniki, spółka nie musi uwzględniać w nich danych źródłowych pochodzących z łańcucha wartości, chyba że chodzi o mierniki niezbędne dla instytucji finansowych (lista odpowiednich punktów danych jest zawarta w dodatku B do ESRS 2). Ten przepis przejściowy obowiązuje przez trzy lata realizacji obowiązków sprawozdawczych przez spółkę.