Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 19:01 Publikacja: 20.01.2023 12:52
Magda Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych prezes, Fundacja Standardów Raportowania
Foto: materiały prasowe
Magda Raczek-Kołodyńska: 7.12.2022 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet propozycji legislacyjnych dotyczących Listing Act, obejmujący m.in. zmiany w MAR, zmiany w rozporządzeniu prospektowym, zmiany w MiFID, w tym w zakresie analiz spółek, projekt nowej dyrektywy o uprzywilejowaniu co do prawa głosu. Z jakiego powodu dokonywana jest rewizja tych regulacji unijnych i jak wyglądają takie prace?
dr Mirosław Kachniewski: W ramach procesu legislacyjnego UE cyklicznie odbywają się przeglądy funkcjonowania poszczególnych regulacji i z takim procesem względem rozporządzenia MAR mieliśmy do czynienia na przełomie lat 2019/2020. Uwag było tak dużo i były one tak dużego kalibru, że pomimo bardzo optymistycznego podsumowania dokonanego przez unijny organ nadzoru ESMA Komisja Europejska poczuła się zobligowana do podjęcia działań mających na celu istotną zmianę tej regulacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas