Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.01.2025 02:15 Publikacja: 25.12.2022 18:48
Foto: materiały prasowe
Jakie wyzwania czekają na spółki w związku z raportowaniem taksonomii za 2022 rok?
Głównym wyzwaniem dla spółek jest przede wszystkim niejasność dotycząca zakresu raportowania za 2022 rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2023 roku (czyli dla sprawozdań niefinansowych za 2022 rok) należy raportować już pełen zakres, czyli uwzględnić wszystkie sześć celów. Cały czas nie zostały jednak przyjęte akty delegowane dotyczące ustanowienia technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład dla czterech celów, tj. zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemu. Warto zwrócić uwagę, że projekt tych przepisów już istnieje i został opublikowany 28 listopada tego roku. Co ważne, do listy dotychczasowych 51 działalności projekt dodaje kolejne 19 typów. To rozszerzenie będzie szczególnie istotne nie tylko z punktu widzenia ustalenia istotnego wkładu w określone cele, ale też niewyrządzania poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych. Zatem dla dwóch celów środowiskowych związanych z klimatem mamy już ostateczne przepisy, a pozostałe akty delegowane mogą wejść w życie albo przed, albo już po końcu tego roku, co może uzależniać ostateczny zakres informacji, jaki pojawi się w raportach niefinansowych. Za 2022 rok mamy więc z jednej strony do czynienia z wyraźnym zwiększeniem zakresu raportowania niefinansowego, bo raportujemy nie tylko, czy dana działalność kwalifikuje się do taksonomii, ale też czy jest zrównoważona środowiskowo, co powoduje konieczność zgromadzenia dużo większego wolumenu danych ze zmianą zakresu zbieranych informacji. A z drugiej strony mamy też niestety wciąż niezatwierdzone ostatecznie przepisy dotyczące raportowania niefinansowego, co przełoży się na duże problemy z raportowaniem za 2022 rok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Słowem kluczem 2025 będzie zarządzanie pieniędzmi, wydatkami, przychodami, zarządzanie oszczędnościami, inwestowaniem – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa. Podkreśla, że nawet obligacjami i lokatami trzeba zarządzać.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Najbliższe miesiące na rynkach akcji mogą być burzliwe, dlatego inwestorzy nie mogą do końca spać spokojnie – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Biurze Maklerskim Banku Millennium.
Wprawdzie złoto nie jest najbardziej popularnym aktywem wśród polskich inwestorów, ale w ostatnich latach zapewniło sobie stabilną pozycję w portfelach czy raczej sejfach Polaków. Od wybuchu pandemii kupiliśmy prawie 70 ton tego kruszcu w monetach i sztabkach.
Tegoroczny wyskok cen złota nie przyhamował zakupów banków centralnych na świecie. Według ostatnich danych Światowej Rady Złota (WGC) gromadzone przez banki centralne rezerwy złota zwiększyły się po dziesięciu miesiącach tego roku o 694 ton, czyli podobnie jak w rekordowym roku 2022, gdy złote zakupy napędzał wybuch wojny w Ukrainie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Pieniądze nie są samym celem w sobie. Kapitał dla inwestora, pieniądze dla ekonomisty powinny być jak kielnia dla murarza. Jeżeli celem będzie posiadanie coraz większej liczby kielni, nic nie zbudujemy – mówi Adam Szyszka, profesor Szkoły Głównej Handlowej.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Podczas piątkowej sesji akcje Creotech Instruments traciły nawet ponad 11 proc., czemu towarzyszył wysoki obrót. Tak zareagował rynek na plany zarządu dotyczące pozyskania środków z emisji nowych akcji.
Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami głównych indeksów. WIG20 zyskał 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku wzrósł o 0,63 procent.
Kurs producenta gier zyskuje dziś ponad 2 proc. Jest najwyżej od początku grudnia. Z czego wynikają te wzrosty?
Ministerstwo Infrastruktury na ostatniej prostej przyjęcia przez rząd tzw. dużej liberalizacji ustawy wiatrakowej proponuje wprowadzenie obostrzeń lokalizacyjnych względem dróg krajowych. Propozycja spotkała się już ze wstępną krytyką.
Technologiczna spółka otrzymała zamówienie na pierwszą partię swoich produktów. Zostaną wykorzystane przez producenta wyświetlaczy w Chinach. To kamień milowy dla XTPL – oceniają analitycy.
Krajowy rynek z optymizmem przyjął odczyt inflacji za grudzień, która okazała się niższa od prognoz.
Wczoraj doszło do podbicia dolara na szerokim rynku, co doprowadziło do złamania ważnych poziomów na niektórych majors (EURUSD, GBPUSD).
Inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 4,8 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. To odczyt niższy od spodziewanego przez rynek, średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyniosła 5 proc.
Euro spadło do najsłabszego poziomu w stosunku do dolara od ponad dwóch lat, a funt spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy w związku z ciągłymi obawami o europejską gospodarkę.
Przewaga spadków indeksów w Azji, zielona Europa i przecena na giełdach w USA – tak najkrócej można scharakteryzować pierwszą sesję 2025 r.
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM, w tym złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2727 PLN za euro, 4,1585 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5611 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1623 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,896% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nowy rok to nowe wyzwania, postanowienia i nadzieje, które w miarę upływu czasu weryfikowane są w jedną lub drugą stronę.
Bez odpowiednich regulacji, zniesienia barier administracyjnych, funduszy na nowe projekty, inwestycji w infrastrukturę i edukacji trudno oczekiwać boomu, a nawet rozpoczęcia budowy już zaplanowanych instalacji.
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Dywersyfikacja źródeł jest kluczowa. Europa szuka rozwiązań, które pozwolą zbudować odporność systemów zabezpieczania zdrowia obywateli – mówi Maksymilian Świniarski, prezes Polfy Tarchomin.
Za nami dość trudny rok na warszawskim parkiecie. Gdy spojrzymy na zagraniczne indeksy, GPW nie miała się w ubiegłym roku czym pochwalić.
Prognozowane ożywienie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarki to szansa na nowe etaty w firmach, choć także zwiększone ryzyko niedoboru kadr w części branż.
Dzień zaczął się zbyt wcześnie. Nadal czuł zimno. Weszło pod kurtkę na przestrzeni kilkuset metrów, które przeszedł, a momentami przebiegł, między stacją metra a dworcem.
Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy dla rozwoju AI, z niespodziewanymi zwrotami akcji w wyścigu technologicznych gigantów.
Podwyżka ceł nie jest jedynym ciosem, który może dotknąć gospodarkę chińską w nadchodzących latach. Ostra może być też rywalizacja technologiczna. Dużym wyzwaniem jest kwestia pobudzenia popytu wewnętrznego.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego spadł w grudniu do 48,2 pkt, czyli najniższego poziomu od sierpnia. Dane dają jednak nadzieję na ożywienie. Są też wyraźnie lepsze niż w strefie euro.
Z początkiem nowego roku rusza kolejna edycja portfela technicznego „Parkietu”. Eksperci od japońskich świec i kresek upatrzyli sobie głównie średnie i małe firmy, które mimo wszystko w 2024 r. na ogół zachowały fason.
Tak dużych obrotów na rynku akcji, jak w 2024 r., nie było w Warszawie jeszcze nigdy. Za prawie 25 proc. z nich odpowiadał jednak jeden broker.
Wstępne dane o grudniowej inflacji, wskaźnik koniunktury w amerykańskim przemyśle, wypłata zaliczki dywidendy przez Text. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas