Wyzwania taksonomiczne

Paweł Zaczyński, Associate Partner, Biegły rewident, Grant Thornton

Publikacja: 25.12.2022 18:48

Wyzwania taksonomiczne

Foto: materiały prasowe

Jakie wyzwania czekają na spółki w związku z raportowaniem taksonomii za 2022 rok?

Głównym wyzwaniem dla spółek jest przede wszystkim niejasność dotycząca zakresu raportowania za 2022 rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2023 roku (czyli dla sprawozdań niefinansowych za 2022 rok) należy raportować już pełen zakres, czyli uwzględnić wszystkie sześć celów. Cały czas nie zostały jednak przyjęte akty delegowane dotyczące ustanowienia technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład dla czterech celów, tj. zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemu. Warto zwrócić uwagę, że projekt tych przepisów już istnieje i został opublikowany 28 listopada tego roku. Co ważne, do listy dotychczasowych 51 działalności projekt dodaje kolejne 19 typów. To rozszerzenie będzie szczególnie istotne nie tylko z punktu widzenia ustalenia istotnego wkładu w określone cele, ale też niewyrządzania poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych. Zatem dla dwóch celów środowiskowych związanych z klimatem mamy już ostateczne przepisy, a pozostałe akty delegowane mogą wejść w życie albo przed, albo już po końcu tego roku, co może uzależniać ostateczny zakres informacji, jaki pojawi się w raportach niefinansowych. Za 2022 rok mamy więc z jednej strony do czynienia z wyraźnym zwiększeniem zakresu raportowania niefinansowego, bo raportujemy nie tylko, czy dana działalność kwalifikuje się do taksonomii, ale też czy jest zrównoważona środowiskowo, co powoduje konieczność zgromadzenia dużo większego wolumenu danych ze zmianą zakresu zbieranych informacji. A z drugiej strony mamy też niestety wciąż niezatwierdzone ostatecznie przepisy dotyczące raportowania niefinansowego, co przełoży się na duże problemy z raportowaniem za 2022 rok.

Jak się przygotować do tego procesu raportowania?

Wyzwania czekające na spółki determinują przygotowanie do raportowania. Żeby spać spokojnie, najlepiej byłoby przygotować raportowanie zgodnie ze wszystkimi sześcioma celami niezależnie, bez względu na to, czy akty delegowane dotyczące technicznych kryteriów kwalifikacji dla istotnego wkładu są już ostateczne, czy jeszcze w fazie projektu. Jeśli nie zostaną one zatwierdzone przed końcem 2022 roku, będziemy mogli część informacji zgromadzonych w celu raportowania niefinansowego za 2022 rok usunąć. A wykonana praca i tak się przyda w kolejnym roku. Jednak w przypadku ich zatwierdzenia, a tym samym konieczności raportowania, w spółkach nie będzie paniki, bo będą one do tego raportowania przygotowane. Warto też zwrócić uwagę, że po wejściu w życie nowych aktów delegowanych rozszerzy się zakres działalności objęty taksonomią. To oznacza, że nawet jeśli uznaliśmy, że za 2021 rok żadna z naszych działalności nie podlega taksonomii, to za 2022 rok może się to zmienić. Spółki będą musiały przeanalizować, czy nowe działalności już ich nie obejmują. Kolejną ważną kwestią jest pamiętanie o minimalnych gwarancjach. Aby nasza działalność mogła być uznana za zrównoważoną środowiskowo, nie wystarczy tylko wnieść istotny wkład w spełnienie jednego z celów i nie wyrządzać znaczących szkód w przypadku pozostałych pięciu. Spółka musi również przeanalizować, czy spełnia odpowiednie standardy opracowane przez ONZ oraz OECD w zakresie ochrony praw człowieka, w tym w szczególności w zakresie ochrony praw pracowniczych.

Czy dla przedstawicieli jakichś branży raportowanie taksonomiczne może być szczególnie trudne?

Duże różnice występują przede wszystkim pomiędzy działalnościami, które podlegają taksonomii, oraz tymi, które jej nie podlegają. W taksonomii mamy ujętych dziewięć głównych branż, tj. leśnictwo i rolnictwo, energetyka, przemysł, zasoby wodne i gospodarka odpadami, budownictwo i rynek nieruchomości, transport, działania na rzecz środowiska, informacja i komunikacja oraz badawczo-rozwojowa. Następnie znaczenie ma wolumen naszej działalności w danej branży. Jako spółka możemy mieć tylko część działalności związanej z energetyką czy transportem, ale może to być też nasza podstawowa działalność. Wówczas proces pozyskania danych jest znacznie bardziej czasochłonny niż w przypadku, gdy dana działalność jest działalnością dodatkową.

Przepisy z jednej strony są skrojone pod określone działalności, więc nie należy się spodziewać kryteriów dotyczących gospodarki wodnej, podczas gdy wytwarzamy energię z wiatraków, czy kryteriów dotyczących bioróżnorodności w przypadku środków transportu. Najtrudniejszym etapem jest tak naprawdę przyporządkowanie naszej działalności do taksonomii i zastanowienie się, co my tak naprawdę robimy. Trudno mi wskazać, czy raportowanie dla określonej branży jest trudniejsze niż dla innej, bardziej to zależy od konkretnej działalności, czyli na ile jest ona istotna w naszej spółce, oraz ilości danych, jakie musimy pozyskać, aby móc poprawnie przygotować raport.

Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Inwestycje
Polityka i działania dotyczące wykorzystania zasobów i zarządzania gospodarką o obiegu zamkniętym
Inwestycje
ESRS E5: Zasoby wprowadzane do organizacji i odprowadzane z niej
Inwestycje
Przewodnicząca ESMA: Europa musi wesprzeć obywateli w inwestowaniu na przyszłość
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Inwestycje
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Spadki na GPW nawet do końcówki 2025 r.