Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.02.2025 13:31 Publikacja: 25.12.2022 18:48
Foto: materiały prasowe
Jakie wyzwania czekają na spółki w związku z raportowaniem taksonomii za 2022 rok?
Głównym wyzwaniem dla spółek jest przede wszystkim niejasność dotycząca zakresu raportowania za 2022 rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2023 roku (czyli dla sprawozdań niefinansowych za 2022 rok) należy raportować już pełen zakres, czyli uwzględnić wszystkie sześć celów. Cały czas nie zostały jednak przyjęte akty delegowane dotyczące ustanowienia technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład dla czterech celów, tj. zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemu. Warto zwrócić uwagę, że projekt tych przepisów już istnieje i został opublikowany 28 listopada tego roku. Co ważne, do listy dotychczasowych 51 działalności projekt dodaje kolejne 19 typów. To rozszerzenie będzie szczególnie istotne nie tylko z punktu widzenia ustalenia istotnego wkładu w określone cele, ale też niewyrządzania poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych. Zatem dla dwóch celów środowiskowych związanych z klimatem mamy już ostateczne przepisy, a pozostałe akty delegowane mogą wejść w życie albo przed, albo już po końcu tego roku, co może uzależniać ostateczny zakres informacji, jaki pojawi się w raportach niefinansowych. Za 2022 rok mamy więc z jednej strony do czynienia z wyraźnym zwiększeniem zakresu raportowania niefinansowego, bo raportujemy nie tylko, czy dana działalność kwalifikuje się do taksonomii, ale też czy jest zrównoważona środowiskowo, co powoduje konieczność zgromadzenia dużo większego wolumenu danych ze zmianą zakresu zbieranych informacji. A z drugiej strony mamy też niestety wciąż niezatwierdzone ostatecznie przepisy dotyczące raportowania niefinansowego, co przełoży się na duże problemy z raportowaniem za 2022 rok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas