Sytuacja organów spółki kapitałowej po wejściu w życie zmian w KSH

Wchodzące w życie 13 października 2022 r. zmiany Kodeksu spółek handlowych („KSH”) istotnie wpłyną na sytuację prawną organów spółek kapitałowych. Nowelizacja KSH dotyczy zasadniczo dwóch obszarów – pierwszym jest wprowadzenie regulacji dotyczących prawa holdingowego (np. definicja grupy spółek, wiążące polecenia), natomiast drugim obszarem – który stanowi istotę niniejszych rozważań – są zmiany w zakresie funkcjonowania organów spółek, w szczególności zarządów i rad nadzorczych.

Publikacja: 24.09.2022 11:15

Hanna Szczepańska junior associate KMD.Legal Fot. mat. prasowe

Hanna Szczepańska junior associate KMD.Legal Fot. mat. prasowe

Za oś przewodnią zmian KSH ustawodawca uznał potrzebę wzrostu efektywności sprawowanego nadzoru i czynne uczestnictwo rady nadzorczej w bieżącym funkcjonowaniu spółki. Obudował to poszerzeniem obowiązków rad nadzorczych poprzez tradycyjne przyznanie im nowych uprawnień. W konsekwencji, w przypadku godzenia określonych czynności prawnych zarządu w interes spółki, czy w przypadku wyrządzenia spółce szkody, organem współodpowiedzialnym stać się ma rada na zasadzie wad w sprawowanym nadzorcze.

W celu realizacji przedstawianych powyżej założeń nowelizacja wprowadza do KSH zupełnie nowy model wykonywania zadań przez zarząd i radę nadzorczą opierający się na trzech zasadach: staranności, lojalności oraz poufności. Co prawda nowela KSH nie wykreowała ww. obowiązków na nowo, lecz w wyniku zmiany KSH ubrała dotychczasowe zręby norm lub zasad wywodzonych z przepisów kodeksu cywilnego w ujednolicone ramy „prawne” i – w naszej ocenie – wydatnie podniosła ich znaczenie. Powinności te ciążyły na członkach organów spółek już wcześniej w postaci intencjonalnej, kształtowanej orzecznictwem i doktryną oraz tej nieskodyfikowanej, opartej głównie o zasady i dobre praktyki rynku kapitałowego.

Pozostało 85% artykułu
Tylko 19 zł za miesiąc

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Inwestycje, których warto unikać przy podejmowaniu decyzji w 2025 r.
Inwestycje
Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa: Jak znaleźć finanse osobiste do inwestycji
Inwestycje
Marcin Materna, BM Banku Millennium: Hossa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa
Inwestycje
Złotą poduszkę buduje nie tylko NBP, ale też prywatny inwestor nad Wisłą
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Inwestycje
Szefowie banków centralnych wierzą w stabilny blask żółtego kruszcu
Inwestycje
Adam Szyszka, profesor SGH: Efekt św. Mikołaja – jak pomóc szczęściu?