Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.04.2025 07:19 Publikacja: 16.09.2022 09:54
Piotr Wojnar, adwokat / partner zarządzający w kancelarii act BSWW legal & tax
Foto: materiały prasowe
Dla kogo ma sens crowdfunding i jaką rolę pełni w rozwoju rynku?
Crowdfunding stanowi nieodzowny element oddolnego rozwoju każdego rynku, poprzez umożliwienie poszukiwania finansowania dla projektów zarówno inwestycyjnych, jak i społecznych. Jest to ścieżka poszukiwania finansowania skierowana przede wszystkim do MŚP, ale może stanowić również niezwykle ciekawą alternatywę dla podmiotów rozwiniętych, dywersyfikujących źródła finansowania swoich projektów lub poszukujących finansowania dla projektów we wczesnych fazach rozwoju, często zbyt małych albo nieatrakcyjnych dla inwestorów instytucjonalnych. Może stanowić również tzw. piaskownicę, gdzie właściciel projektu uzyska odzew rynkowy wśród szerokiego grona inwestorów detalicznych, mając możliwość weryfikacji założonego biznesplanu oraz perspektyw rozwoju danego projektu. Co istotne, ostatnie miesiące pokazały, że jest to sposób poszukiwania finansowania nie tylko dla podmiotów z rynku nowych technologii, ale również dla planujących innowacyjne projekty z dowolnej innej branży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas