Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.10.2017 08:54 Publikacja: 13.10.2017 06:10
Foto: Adobestock
W ostatnich odcinkach "Profesjonalnego inwestora" przyglądaliśmy się statystykom kwartalnym dla indeksów branżowych z GPW i ich liderom, a także indeksom zagranicznym. Okazało się, że bez względu na geograficzne położenie, rynki wykazują pewne sezonowe anomalie. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się walutom, surowcom i towarom. Wzięliśmy pod lupę najbardziej popularne aktywa wśród fanów rynku forex. Czego można się spodziewać na wykresach w poszczególnych kwartałach?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
Inflacja przestaje już być zmorą oszczędzających, ale banki wciąż nie rozpieszczają klientów depozytami. W takich okolicznościach warto rozejrzeć się za papierami dłużnymi. Jak wygląda dziś rynek obligacji skarbowych i korporacyjnych i jakie oferuje oprocentowanie?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Rzadkie aktywa, takie jak złoto i bitcoin, były najskuteczniejszymi klasami aktywów w ubiegłym roku. Zapewniają one ochronę przed ciągłą dewaluacją walut fiducjarnych z powodu inflacji, rosnącego poziomu zadłużenia i napięć geopolitycznych.
Zarząd planuje m.in. dalszy rozwój sztandarowej technologii Mikrostacje.pl, budowę sieci dystrybucji paliwa HVO100, projekty deweloperskie i inwestycje w start-upy. Z drugiej strony musi się liczyć z rosnącymi w grupie kosztami działalności.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
Pierwsze kilkanaście godzin rządów Donalda Trumpa tylko pozornie upłynęło bez większych zwrotów akcji.
Donald Trump został zaprzysiężony ponownie na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedzi w jego przemowie w zasadzie nie odbiegały od tego, co mówił w trakcie kampanii wyborczej, ani po wygranym wyścigu o fotel prezydencki. Rynek bardzo pozytywnie odebrał doniesienia na temat tego, że Trump na ten moment nie planuje nakładania ekstremalnych taryf na Chiny i w trakcie swojego przemówienia nie mówił niczego konkretnego na temat innych taryf.
WIG20 nieźle sobie poczynał w poniedziałek pod nieobecność Amerykanów. I znalazł się na poziomie najwyższym od października. Ale ostatecznie zgodnie z przewidywaniami wrócił w pobliże 2320 pkt.
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX lekkie podbicie eurodolara po wczorajszym zaprzysiężeniu Trumpa, tym samym nieznacznie wspierając waluty EM.
Dolar ma za sobą kilka mocnych miesięcy, które przypadły na ciężki okres Europy. Jak na razie perspektywy gospodarcze strefy euro wciąż nie napawają optymizmem, ale rynek walutowy sygnalizuje zmiany w relacji między dolarem a euro, a zatem i złotym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas