Pojawia się coraz więcej nowatorskich rozwiązań, które ułatwiają życie towarzystwom ubezpieczeniowym, pośrednikom i klientom. Pozwalają one nie tylko łatwiej i szybciej kupić polisę, ale także zaoszczędzić na składce czy sprawnie wypłacić odszkodowanie. Towarzystwa ostrożnie wprowadzają nowości, ale wszystkie deklarują, że przed nowoczesnymi technologiami uciec się nie da.
Światowym laboratorium innowacji technologicznych w ubezpieczeniach są Chiny. Dzięki ogromnej liczbie użytkowników urządzeń mobilnych oraz sprzyjającemu otoczeniu prawnemu tamtejsze firmy asekuracyjne mogą szybko testować nowe rozwiązania i wprowadzać je na rynek. Wykorzystują też dane o klientach do robienia analiz, na podstawie których oferowana jest ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do potrzeb.
Pozwól się śledzić
Polska pozostaje daleko w tyle za Chinami, ale i nasi ubezpieczyciele coraz częściej wprowadzają nowe rozwiązania.
W polisach OC na znaczeniu zyskuje telematyka; chodzi o poddanie się przez kierowcę elektronicznemu monitoringowi stylu jazdy w zamian za niższą składkę. Rozwiązanie to jest bardzo popularne we Włoszech, gdzie komunikacyjne ubezpieczenie OC jest bardzo drogie; już 5 mln osób w tym kraju pozwoliło się śledzić, licząc na niższe składki.
W Polsce polisy OC – na tle innych państw europejskich – są tanie, ale rozwiązania telematyczne także zyskują na popularności. Jako pierwszy wprowadził je startup YU!, który w 2017 r. rozpoczął sprzedaż polis OC pod własną marką, a ryzyko ubezpieczeniowe wzięła na siebie Ergo Hestia.