Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.07.2019 07:23 Publikacja: 19.07.2019 05:20
Foto: Adobestock
Kluczem do stworzenia efektywnego portfela jest założenie, że chcemy osiągać jak najwyższe stopy zwrotu przy możliwie najniższym ryzyku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
XTB, Sygnity, Mirbud, Synektik czy Asbis – to przykłady spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat dały zarobić ponad 1000 procent. W sumie firm z minimum 100-proc. stopą zwrotu na GPW za ten okres jest ponad 150. Zapytaliśmy zarządy o przepis na wzrost wartości biznesu i plany.
Pożar należącej do Mirbudu hali przy Marywilskiej 44 nie zaszkodził kursowi jego akcji i czteroletnia stopa zwrotu z akcji spółki zbliża się już do tysiąca proc. Analityk Krzysztof Pado z DM BDM wyjaśnia, dlaczego notowania akcji Mirbudu tak rosną.
Hossa na warszawskiej giełdzie przeciągnęła się na 2024 rok, przynosząc nierzadko sowite zyski posiadaczom akcji. Którzy z nich mają największe powody do zadowolenia po I półroczu tego roku?
Akcje najbardziej rozchwytywanych spółek wywodzące się z trzech najważniejszych części rynku przyniosły w I kwartale wysokie, dwucyfrowe zyski. Które walory cieszyły się największym wzięciem?
Inwestorzy, którzy obawiają się wpływu skutków przyszłego spowolnienia na bilanse emitentów obligacji, mogą wybierać spośród tych, których wskaźniki zadłużenia są najniższe. I wcale nie zarobią mało.
W obecnych bardzo niepewnych czasach, targanych pandemią oraz wojną, inwestowanie może wydawać się jeszcze trudniejszą sztuką niż wcześniej. Czy na pewno?
Zasady funkcjonowania GPW są słabo znane. Rośnie jednak ogólna samoocena wiedzy ekonomicznej. Najbardziej znanym sposobem oszczędzania na emeryturę są PPK.
Zjawiska kalendarzowe przeczą teorii o efektywnym rynku, ale mało które sprawdzają się tak dobrze jak efekt Halloween. Sezon jesienno-zimowy może być ciekawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas