Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2025 10:25 Publikacja: 13.02.2025 06:00
Foto: Adobestock
Polska wódka zdobywa rynki zagraniczne zwłaszcza po zniknięciu rosyjskiej konkurencji, na którą nałożono w wielu państwach embargo w efekcie ataku tego kraju na Ukrainę. W efekcie w 2024 r., według danych na koniec listopada, eksport polskiej wódki wzrósł o ponad 7 proc. Mimo lekkiego spadku na rynkach unijnych poza nimi wzrósł aż o 28,2 proc. – wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W 2024 r. na rynki zagraniczne trafiły wyroby spirytusowe już za ponad 500 mln euro. To wynik z końca listopada, a wynik grudnia znacząco go podniesie. Ogółem branża ocenia perspektywy sprzedaży poza Polską jako obiecujące. – Wartość eksportu polskich wyrobów spirytusowych rośnie średnio po 13 proc. rocznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Polskie wódki cieszą się uznaną renomą na całym świecie, co przyczynia się do ich rosnącej popularności – mówi Emilia Rabenda, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. – Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost eksportu jest embargo na rosyjskie produkty, które zwiększyło popyt na wysokiej jakości alkohole pochodzące z Polski – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Roczny eksport tego typu produktów to już ponad 12 mld zł, a Polska jest trzecim co do wielkości producentem czekoladowych słodkości w Europie.
Po miesiącach domysłów zarząd CCC przyznał oficjalnie, że rezygnuje z wprowadzenia na giełdę internetowych e-sklepów. Analitycy chcą zrozumieć konsekwencje tej decyzji.
Mija rok od czasu gdy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak interweniował w KNF w sprawie Kernela i obiecywał, że nie zostawi tej sprawy. Ta jednak ucichła. Natomiast problem inwestorów pozostał.
Kurs akcji CCC rośnie we wtorek nawet o prawie 14 proc. To reakcja inwestorów na najnowsze informacje z obuwniczo-odzieżowej grupy.
W zeszłym roku wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak interweniował w KNF w sprawie akcjonariuszy spółki Kernel i obiecywał, że nie zostawi tej sprawy. Jednak sprawa ucichła. A problem inwestorów pozostał.
Popyt w tym roku nieco przysnął, ale handlowa spółka w lutym doznała przebudzenia. Teraz cel to linia trendu spadkowego.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rusza do interwencji na rynku masła. Sprzeda w przetargu tysiąc ton mrożonego masła, żeby ustabilizować ceny przed świętami.
Prokuratura zatrzymała Janusza P. we czwartek, ale świadków przesłuchuje już od ponad roku. W tle 10 tys. poszkodowanych i ponad 350 mln zł długów wobec wierzycieli, urzędu skarbowego i ZUS.
Od lat firmy sprzedające takie produkty poruszają się w prawnej próżni, ponieważ handel trunkami w sieci jest nieuregulowany. Ministerstwo Rolnictwa stwierdza, że powinno się coś z tym zrobić.
Resort klimatu zapowiada na jesień kontrole operatorów i ich przygotowań do startu systemu kaucyjnego.
– Po tak głębokich spadkach, jakie mieliśmy w ubiegłych latach, trudno być aż takim optymistą, by powiedzieć, że rynek wróci do wzrostów. Mamy nadzieję, że przynajmniej się ustabilizuje – mówi Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec.
Segment premium najszybciej zyskuje na wartości, jeśli chodzi o winiarskie zakupy Polaków. Rośnie kosztem tych najtańszych.
Rynek alkoholi czeka rok intensywnych przygotowań do wprowadzenia systemu kaucyjnego, poradzenie sobie z efektem kolejnego podwyższenia akcyzy i nadążanie za gustami konsumentów, które zmieniają się zależnie od warunków rynkowych i – zapewne – fazy księżyca.
Pierwsze alkohole będą musiały mieć na opakowaniach więcej informacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas