Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 05:31 Publikacja: 05.09.2024 06:00
Foto: Adobe Stock
Sprzedaż alkoholu w Polsce reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z lat 80., więc co oczywiste, nie uwzględnia sklepu internetowego jako miejsca do handlu takim asortymentem. Potrzebę zmian widzi już Ministerstwo Rolnictwa – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Dotąd sprzedawcy alkoholu online byli kontrolowani, sprawy trafiały do sądu. Szansą na przełom był wyrok NSA z 2022 r. uznający, że skoro nie zostało to uregulowane, to taka forma jest dopuszczalna. Niemniej większość firm nadal boi się prowadzenia takiego handlu w związku z kontrolami czy postępowaniami sądowymi. Branża wielokrotnie apelowała o zmianę. – Sprzedaż napojów alkoholowych przez internet jest legalna w UE i jak wskazują analizy, nie przynosi wzrostu konsumpcji. Sklepy internetowe stają się po prostu z roku na rok coraz popularniejsze i zastępują zakupy w sklepach stacjonarnych – mówi Magdalena Zielińska, prezes Polskiej Rady Winiarstwa. – W Polsce natomiast handel alkoholem przez internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam więc na zapanowaniu nad tym chaosem i wprowadzeniu jasnych zasad dla wszystkich – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ogólne przychody największej sieci handlowej w Polsce co prawda wzrosły do 23,6 mld euro, ale jeśli z wyników wyłączyć nowe placówki, to sprzedaż w 2024 r była niższa w ujęciu rocznym
Jeszcze do piątku mogą się zgłaszać do syndyka wierzyciele Manufaktury Piwa, Wódki i Wina. Jest ich już 400, a może być o wiele więcej, bo przed rokiem podczas postępowania układowego wyszło na jaw, że Manufaktura miała wtedy 237 mln zł długów u 1383 wierzycieli. Czego mogą się spodziewać akcjonariusze i obligatariusze MPWiW?
Pierwsze spółki z WIG-odzież podsumowały sprzedaż w IV kwartale 2024 r. Jak ocenili je specjaliści z biur maklerskich?
30 mld zł wynosi wycena Żabki, bazująca na średniej cenie z aktualnych rekomendacji. To oznacza, że kurs ma jeszcze 38-proc. przestrzeń do zwyżki.
Notowania handlowej spółki mają za sobą świetny początek roku. Od końca grudnia zyskały prawie 14 proc. Kurs wreszcie przekroczył cenę z IPO.
Dystrybutor IT ma za sobą udany rok obrotowy. Wprawdzie jego przychody spadły, ale zyski urosły. Zarząd deklaruje, że obecny rok też będzie dobry. Jakie plany ma grupa?
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Negatywny sentyment w branży jest sygnałem, że zbliżamy się do dołka w notowaniach polskich biotechów, jeżeli już go nie zaliczyliśmy.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Widać to również na rynkach kapitałowych. Zdecydowana większość inwestorów private equity uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli. Ale wyzwań też jest sporo.
Branża e-commerce rośnie dynamicznie od wielu lat, będąc dziś jednym z najważniejszych segmentów rynku detalicznego. Przyczyny tego zjawiska są oczywiste – to postępująca cyfryzacja i zmieniające się zachowania zakupowe konsumentów, którzy wymagają od firm coraz więcej.
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy dla rozwoju AI, z niespodziewanymi zwrotami akcji w wyścigu technologicznych gigantów.
Giganci z Wall Street masowo implementują sztuczną inteligencję w swoich biznesach.
Polska spółka sprzedaje prawa do dwóch projektów amerykańskiej firmie. Umowa przewiduje płatności początkowe oraz potencjalne płatności z tytułu kamieni milowych sięgające 299 mln dolarów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas