Wzrost limitu to efekt podwyżki płacy minimalnej do 3,6 tys. zł. Oznacza to, że limit miesięcznych przychodów dla działalności nieewidencjonowanej wzrośnie do 2,7 tys. zł.
Działalność nieewidencjonowana to sposób prowadzenia biznesu, który nie wymaga formalnej rejestracji działalności, także dla osób nieletnich. Wiąże się jednak z koniecznością ewidencjonowania przychodów i kosztów, a także przestrzeganiem obowiązujących przepisów dotyczących handlu online i ochrony danych osobowych.
– Nie sądzę, aby wzrost limitu przychodu dla nieewidencjonowanej sprzedaży online wpłynął znacząco na wzrost liczby sprzedawców online – mówi Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor sprzedaży Unity Group. – Wejście w ten biznes wymaga inwestycji finansowej (produkty, marketing, technologia itp.) oraz ciekawego pomysłu, wszak rynek jest mocno konkurencyjny. No i oczywiście bardzo dobrych (niskich) cen, bo to jest jedno z głównych kryteriów wyboru w obecnych, dla wielu trudnych, czasach – dodaje.
Mimo to branża oczekuje, że działalność nierejestrowana to szereg możliwości zarabiania online i stanowi popularne dodatkowe źródło dochodu.
Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii z takiej formy zarobku skorzystało 23,5 tys. osób.