Większa sprzedaż Kompanii Piwowarskiej

O 10 proc., do 8,7 mln litrów wzrosła sprzedaż piw lidera rynku w pierwszej połowie jego roku finansowego 2012/2013. Na polski rynek piwa wróciło jednak znowu spowolnienie

Aktualizacja: 13.02.2017 06:18 Publikacja: 22.11.2012 11:50

Większa sprzedaż Kompanii Piwowarskiej

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz RG Rafał Guz

Producent Tyskiego podał, że utrzymał pierwsze miejsce na rynku piwa. Jego udziały sięgnęły w okresie o 1 kwietnia do końca września 2012 roku 38,5 proc.

Udany dla był dla KP pierwszy kwartał jej roku finansowego. Drugi nie był już jednak tak dobry.

- Zadowalające wyniki branży piwnej w okresie pomiędzy kwietniem a wrześniem to efekt zarówno sprzyjających warunków pogodowych, jak i wysiłków producentów w zakresie innowacji oraz ich aktywności marketingowej – mówi Robert Priday, prezes KP. – Jednak wskaźniki optymizmu konsumenckiego nadal obniżają się i dlatego sądzę, że na koniec roku należy spodziewać się wzrostu na znacznie niższym poziomie – dodaje.

Na wprowadzeniu innowacji skorzystały główne marki KP. W ciągu półrocza sprzedaż Tyskiego (segment mainstream, czyli średnia pólka cenowa) urosła o 15 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Na rynku pojawiło się m.in. Tyskie Klasyczne. Tyskie pozostaje marką numer jeden na polskim rynku piwa.

Lider informuje także, że wzrost zanotowała marka Lech, m.in. za sprawą Lecha Shandy, czyli mieszanki piwa i lemoniady.

„Wzrost sprzedaży tych marek miał wpływ na przychody, jednak w pewnym stopniu negatywnie odbiła się na nich struktura asortymentu sprzedawanych marek oraz niezwykle konkurencyjne środowisko rynkowe. Zjawiska te, w połączeniu z wyższymi cenami surowców i opakowań oraz zwiększonymi wydatkami na działania marketingowe wspierające wprowadzanie na rynek nowych produktów, spowodowały niewielki spadek wskaźnika zysku EBITA w omawianym okresie" – informuje KP.

Pierwsza połowa tego roku była udana dla branży, sprzedaż piwa w Polsce wzrosła o ok. 8 proc. W ujęciu dwunastu miesięcy od października 2011 roku do września 2012 r. sprzedaż piwa w Polsce wyniosła niemal 37,9 mln hl. Była o ponad 6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Trend wzrostowy na rynku trwający od lipca 2011 roku załamał się jednak we wrześniu. Rok do roku sprzedaż zmalał wówczas o 8 proc. Branża nie liczy także do dobre wyniki za październik. Łącznie w 2012 roku sprzedaż piwa w Polsce może być o 2 – 3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Półroczne wynik podał w czwartek także SABMiller, właściciel producenta Tyskiego.

- Dzięki naszym działaniom nie tylko wzmocniliśmy nasze sztandarowe marki krajowe, a dodatkowo wprowadziliśmy innowacje w zakresie wielu gatunków piwa i na różnych poziomach cenowych.  Dzięki obniżkom kosztów i inicjatywom zaopatrzeniowym, oraz pozytywnemu wpływowi przejęć i połączeń jednostek, udało się podnieść marże pomimo wyższych kosztów nakładów produkcyjnych – komentuje Graham Mackay, prezes grupy SABMiller.

Łączna wielkość sprzedaży napojów koncernu była o 4 proc. wyższa niż we wcześniejszym okresie, w ujęciu organicznym. Wolumen piwa wzrósł o 4 proc., napojów bezalkoholowych o 6 proc., a wolumen innych napojów alkoholowych o 12 proc.   Wskaźnik EBITA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wyniósł 3,173 mld USD - wzrost o 17 proc. rok do roku. Zysk operacyjny poszedł w górę  o 9 proc, a marża na poziomie EBITA wzrosła o 30 punktów bazowych. Przychody SABMiller urosły o 11 proc. do niemal 17,5 mld dol.

Handel i konsumpcja
Kłopoty Wittchenu z Amazonem
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO