Według danych Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń, w minionym roku banki zebrały zaledwie 0,1% całej składki sektora ubezpieczeń na życie, czyli ok. 7 mln zł. We Francji, gdzie usługi te są najlepiej rozwinięte, udział banków w przypisie składki sektora ubezpieczeń stanowi ponad 50%.
W Polsce istnieją trzy formy organizacji life bancassurace. Najpopularniejszym wariantem organizowania sprzedaży polis przez placówki bankowe są nie wymagające zaangażowania kapitałowego powiązania banku z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przykładem może być współdziałanie Cardif Życie z Małopolskim Bankiem Regionalnym, Bankiem Współpracy Regionalnej i Lukas Bankiem, z kolei Commerical Union współpracuje z BPH i Citibankiem, Filar Życie z Bankiem Unii Gospodarczej, a Polisa Życie z Invest Bankiem. Popularność tej formy wiąże się z łatwością wprowadzenia jej w życie i niskimi kosztami obsługi, nie rokuje jednak znaczących przychodów.
Druga forma organizacyjna to przejęcia firm ubezpieczeniowych przez banki. Nie zawsze jednak przejęcia takie się sprawdzają, czego przykładem był Heros Life, należący do Kredyt Banku. Bank zdecydował się jednak sprzedać towarzystwo skandynawskiej Nordei. Kolejna forma organizacyjna to założenie firmy ubezpieczeniowej bezpośrednio przez bank lub odwrotnie. W Polsce jednak jeszcze nie występuje. Wprawdzie Commercial Union zapowiedział utworzenie swojego banku (obecnie współpracuje z BPH i WBK), jednak do tej pory nie podjął żadnych konkretnych działań. Prezes CU Jarosław Myjak nadal podtrzymuje jednak, że firma nie rezygnuje z tych planów. Przykładem współpracy w ramach tej samej grupy i wspólnego udziałowca jest Amplico Life, oferujący ubezpieczenia w ramach AIG Banku. Właścicielem obu firm jest amerykańska firma AIG.
W sumie połowa, czyli 16 z 35 krajowych ubezpieczycieli, już wprowadziła lub jest zainteresowana rozpoczęciem działalności life bancassurance. Pomimo to nie ma to przełożenia na udział banków w zbiorze składki firm ubezpieczeniowych.
W ramach współpracy banku z ubezpieczycielem w life bancassurance na pierwszy plan wysuwa się sprzedaż ubezpieczeń przez placówki bankowe. Jest to w zasadzie jedyny przejaw zaangażowania banków w krajowych usługach bankowo-ubezpieczeniowych. Aby wykorzystać swoje możliwości, banki powinny włączyć się w inne elementy działalności ubezpieczeniowej. Są to np. marketing ubezpieczeń dystrybuowanych przez bank, przygotowanie produktów bankowo-ubezpieczeniowych, administrowanie zawartymi polisami, underwiriting i wypłata świadczeń. W tych ostatnich banki nie mogą się zaangażować bezpośrednio, bo zabrania tego ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Banki mogłyby za to skupić swoją uwagę na zarządzaniu aktywami ze składek ubezpieczeniowych. Tym bardziej że w zarządzaniu środkami mają większe doświadczenie niż towarzystwa ubezpieczeniowe.