Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadziła od 1 grudnia tego roku 20-procentowy podatek od zysków z polis ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym. Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym zawiera część ochronną, od której 20-procentowy podatek nie będzie pobierany, i część inwestycyjną, od której właśnie podatek będzie pobierany.
Nowym podatkiem nie są zaś objęte odszkodowania i świadczenia otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Fiskus nie dobierze się też do pieniędzy wypłacanych z tradycyjnych życiowych ubezpieczeń, które nie są związane z funduszami kapitałowymi. Dlatego też prezesi firm ubezpieczeniowych są przekonani, że w przyszłym roku trzeba będzie skoncentrować się na sprzedaży polis, które ochroną obejmują życie ubezpieczonego. Opodatkowaniu nie będą też podlegać ubezpieczenia emerytalne działające na mocy przepisów ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a więc II filar, a także ubezpieczenia III-filarowe (czyli te wszystkie, które mają na celu zabezpieczenie emerytalne).
Popularne polisy
z funduszem
Perspektywa opodatkowania polis z funduszem inwestycyjnym, wbrew pozorom, nie zniechęciła potencjalnych klientów do wykupywania tego typu ubezpieczeń. Ustawa przewidywała bowiem, że z podatku od zysków będą zwolnione dochody uzyskane na podstawie umów zawartych przed 1 grudnia 2001 r. Zwolnienie to dotyczy także dochodów z tytułu udziału w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych, jeśli oczywiście ubezpieczenie zostało zawarte przed tą datą. Takie rozwiązanie podziałało: tylko w ciągu kilkunastu dni od ogłoszenia pomysłu opodatkowania zysków z polis z funduszem inwestycyjnym, towarzystwa odnotowały znaczny wzrost sprzedaży ubezpieczeń na życie, a szczególnie polis z funduszem inwestycyjnym. Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza te ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym, w których można opłacić składkę jednorazową. Klienci korzystający z tej opcji potraktowali to ubezpieczenie jako lokatę kapitału - nierzadko przenosili swoje oszczędności z lokat bankowych na tego typu polisy.