jako dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.
Autocasco, popularnie nazywane AC, to ubezpieczenie zapewniające właścicielowi pojazdu finansową ochronę przed wszelkimi stratami materialnymi związanymi z jego użytkowaniem, np. uszkodzeniem karoserii. Ubezpieczenie to nie obejmuje jednak szkód związanych z eksploatacją pojazdu.
AC gwarantuje wypłatę odszkodowania za zniszczenia powstałe zarówno z winy właściciela samochodu, jak i innych sprawców (mogą być to także zwierzęta). Posiadacz polisy AC może również liczyć na wypłatę świadczenia w przypadku, gdy samochód zostanie zniszczony przez żywioły, np. ogień, huragan, piorun, grad, powódź, osunięcie ziemi. Autocasco (w większości, ale nie we wszystkich wariantach) chroni także przed materialnymi skutkami kradzieży samochodu. Polisa AC przydaje się również wtedy, gdy sprawca wypadku nie ma własnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji koszty naprawy naszego samochodu mogą być zwrócone właśnie z ubezpieczenia AC. Odszkodowanie z polisy autocasco może się okazać też pomocne wtedy, gdy do uszkodzenia samochodu przyczyniła się przysłowiowa dziura w jezdni. Jeśli ubezpieczyciel wcześniej nie wykluczył swojej odpowiedzialności od tego typu zdarzeń (tak jest np. w Korporacji Ubezpieczeniowej Filar), to również w ramach ubezpieczenia AC pokryje koszty naprawy uszkodzeń powstałych podczas jazdy po nierównych nawierzchniach. Zanim jednak sięgniemy po swoją polisę w takiej sytuacji, warto spróbować uzyskać odszkodowanie od właściciela drogi.
Zanim kupisz AC
Polisy autocasco oferują wszystkie towarzystwa, które mają w swoim portfelu ubezpieczenia komunikacyjne. Większość z nich określa roczną składkę za tę polisę jako procent wartości samochodu. Zwykle jest to od 8% do 12%. Tak więc polisy AC nie należą do najtańszych. Przy tym, jako ubezpieczenie dobrowolne, wymaga ono ze strony ubezpieczycieli niemało wysiłku przy jego sprzedaży. Towarzystwa zachęcają zatem klientów do kupna tych polis, proponując im różne zniżki, pakiety ubezpieczeniowe czy dodatkowe ubezpieczenia, np. domu, mieszkania. Zanim jednak właściciel pojazdu zdecyduje się na kupno polisy AC, powinien dobrze się zastanowić, czy w ogóle jest mu ona potrzebna i czy jest to opłacalne dla niego. W niektórych przypadkach za samochód 5- czy 10-letni trzeba bowiem zapłacić znacznie więcej niż przy ubezpieczeniu "młodszego" auta. Przykładowo w TU Samopomoc, ubezpieczając 10-letniego poloneza czy małego fiata, standardowa składka podstawowa może być wyższa nawet o 50%. W efekcie może się więc okazać, że składka będzie niewiele niższa od wartości ubezpieczanego samochodu. Dlatego też ze statystyk prowadzonych przez Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń wynika, że polisę AC kupują zazwyczaj właściciele nowych samochodów.