Poświąteczne jaja

Publikacja: 14.04.2004 10:02

Panie Janie, ale wróćmy do pańskich jaj, powiedziała jakiś czas temu całkiem poważnie znana prezenterka telewizyjna do swojego gościa - potężnej postury pana Jana K.

W książce "Prosto od krowy" Melchior Wańkowicz pokazuje niezwykłą elastyczność i uniwersalizm pewnego brzydkiego słowa zaczynającego się od litery p... To proste słowo na setki sposobów dosyć powszechnie używane jest przez Polaków do opisywania skomplikowanej rzeczywistości. I wydawało się, że to niedościgniona klasyka. Tymczasem słowo jaja nie ma w sobie tak wulgarnego ładunku, a jak się okazuje, jest równie uniwersalne.

W przypadku naszej sympatycznej, powszechnie lubianej i cenionej prezenterki rzecz nie dotyczyła, oczywiście, fizjonomii Jana K. Pan Jan K. jest rzeczywistym i medialnym kucharzem, który prezentował w wielkanocnym programie, jak przygotować jaja na dziesiątki różnych sposobów. Wśród nich była potrawa o nazwie "Pańskie jaja", co miało podkreślać jej wyrafinowanie. Z drugiej strony bowiem znalazły się "Jaja chłopskie", co z kolei miałoby świadczyć o ich prostocie, ale i mocnym, wyrazistym smaku. Ich wadą jest z pewnością to, iż są ciężej strawne od jaj pańskich.

Idąc tropem "Prosto od krowy" można by rzec, że każdego dnia życie polityczne, gospodarcze, czy obyczajowe niesie same jaja. Niestety, większość z nich rzecz jasna ma charakter jaj chłopskich. Co widać gołym okiem. Wystarczy lektura tylko pierwszych stron gazet.

Ponieważ były jednak święta i na ten czas jestem amatorem potraw nieco lżejszych, skoncentruję się na przykładach jaj pańskich.

Na przykład, czy nie można uznać za takie jaja fakt, że chłopaki w Brukseli, pardon, przywódcy "25", uznali, że UE ma wciąż szansę przekształcić się w najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata w roku 2010, czyli za zaledwie 6 lat. Ale tempo!

Na razie jednak Unia nie tylko nie dogania Ameryki, ale coraz bardziej od niej odstaje. Np. wydajność pracy w UE w latach 1999-2003 rosła w tempie zaledwie 0,7% rocznie, w USA o 1,8%, a wzrost gospodarczy za oceanem kilkakrotnie przewyższa europejsko-unijne tempo.

Być może lekarstwem na zniwelowanie różnic będzie ujednolicenie wewnątrzunijnego systemu podatkowego, co jednym głosem proponują kanclerz Niemiec i premier Szwecji.

Czytaj: podwyższenie podatków dla firm i obywateli w państwach przystępujących do Unii.

Panowie pozazdrościli bowiem niższych podatków krajom, które mają do nadrobienia w stosunku do nich dystans szacowany na 10-40 lat. W miarę niskie podatki dają szanse, że ten dystans się nie wydłuży, a może nieco skróci.

Skoro jesteśmy przy podatkach, trzeba powiedzieć o podatkowych jajach na Słowacji.

Okazuje się, że wystarczyło uprościć system, sprowadzić wszystkie daniny i od wszystkich do jednego,19-proc. poziomu, znieść ulgi i zamiast braków, w kasie już po pierwszym kwartale pojawiła się nadwyżka. Więcej pieniędzy w budżecie sprawiło, że nawet najwięksi optymiści, widząc takie jaja, przecierają oczy ze zdumienia.

Tymczasem w Polsce pojawiła się propozycja, aby wyjść naprzeciw zwolennikom ujednolicenia stawek podatkowych i to uczynić. Można by zatem rzec, że podatek liniowy jest tuż-tuż. Rzeczywiście, można by, gdyby nie pewne jaja. Otóż ten podatek byłby liniowy, ale nie do końca. Najbogatsi mieliby według tej propozycji płacić jakiś specjalny podatek liniowy. Specjalny, bo rzecz jasna inny niż pozostali, czyli wyższy. Nie jestem adwokatem bogatych, czy najbogatszych. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że taki podatek liniowy to byłyby - nie wiem czy chłopskie, czy pańskie - na pewno całkiem niezłe jaja.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego