Soros urodził się w 1930 r. w Budapeszcie. Przeżył okupację hitlerowską. W 1947 r. wyemigrował z komunistycznych Węgier do Anglii. Tam ukończył renomowaną London School of Economics. W 1956 r. przeprowadził się do USA, gdzie rozpoczął karierę w finansach. W 1969 r. założył razem z Jimem Rogersem międzynarodowy fundusz hedgingowy Quantum Fund. Podjął spekulację na różnorodnych rynkach - walutowych, towarowych, akcji, obligacji. W celu zwielokrotnienia zysków zaczął agresywnie wykorzystywać dźwignię finansową.

Quantum Fund odniósł ogromne korzyści dzięki załamaniu się systemu sztywnych kursów walutowych w latach 70. ubiegłego wieku oraz deregulacji rynków kapitałowych. W okresie 30 lat fundusz wypracował średnią roczną stopę zwrotu na poziomie ponad 30%. 1000 dolarów zainwestowanych w 1969 r. urosło w tym czasie do 3 mln USD. Quantum Fund przeszedł do historii jako jeden z najlepszych funduszy inwestycyjnych w historii.

Najsłynniejszą transakcją Sorosa był atak spekulacyjny na funta brytyjskiego we wrześniu 1992 r. W Niemczech podniesiono stopy procentowe, co mogło skutkować odpływem kapitału z Wielkiej Brytanii. Soros wykorzystał tę okazję i zaangażował do gry na spadek funta 10 mld USD. Brytyjski bank centralny bezskutecznie próbował bronić kursu i ostatecznie skapitulował - funt został zdewaluowany i wycofany z europejskiego systemu monetarnego. Tymczasem Soros zarobił ponad miliard dolarów. Do historii przeszły także ataki spekulacyjne na waluty Tajlandii i Malezji w 1997 r. Rząd Malezji oskarżył go o spowodowanie kryzysu walutowego.

Obok spektakularnych zysków agresywna strategia przynosiła Sorosowi także dotkliwe straty. W 1987 r. stracił 800 mln USD w czasie pamiętnego załamania na giełdzie amerykańskiej. W 1994 r. krótkie pozycje w jenie kosztowały go utratę 600 mln USD. Jednak najbardziej dotkliwe straty przyniósł koniec lat 90. Kryzys rosyjski w 1998 r. sprawił, że aktywa zarządzanego przez Sorosa funduszu Quantum Emerging Growth Fund stopniały o niemal 1/3. Część strat udało mu się odrobić dzięki inwestycjom w spółki wysokiej technologii, jednak kiedy w 2000 r. doszło do załamania i na tym rynku, Soros znowu tracił. Niepowodzenia te sprawiły, że słynny spekulant zaczął nawoływać do uregulowania międzynarodowych rynków finansowych. W ostatnich latach Soros mocno zaangażował się w politykę, przez co stał się postacią jeszcze bardziej kontrowersyjną. Za cel postawił sobie niedopuszczenie do reelekcji prezydenta G. Busha.