W PARKIECIE z 19.12.2005 r. opisaliśmy mechanizm działania swapów - jednego z najbardziej popularnych instrumentów stosowanych na rynku stóp procentowych. Nie przypadkiem tym razem zajmiemy się kontraktami na przyszły poziom stóp, zwanymi w skrócie FRA (Forward Rate Agreement). Z matematycznego punktu widzenia opisany poprzednio standardowy swap procentowy jest odpowiednikiem serii instrumentów FRA. Są one zbliżone do kontraktów futures pod względem mechanizmu działania - stanowią umowę między dwiema stronami, opiewającą na przyszły poziom notowań instrumentu bazowego. Podstawowa różnica jest taka, że FRA nie są kontraktami giełdowymi, lecz najczęściej zawierane są z bankiem. Ponieważ nie są standaryzowane (w przeciwieństwie do futures), to istnieje możliwość wynegocjowania dowolnego terminu wygaśnięcia. Odpowiednikiem FRA na zagranicznych giełdach są kontrakty eurodolarowe.
Wymiana płatności
Na czym polega mechanizm funkcjonowania FRA? Podobnie jak swap, jest to rodzaj wymiany pożyczek oprocentowanych według różnych stóp. Nabywca takiego kontraktu (mówiąc inaczej - otwierający długą pozycję) zobowiązuje się wziąć po upływie ustalonego czasu pożyczkę od sprzedawcy FRA (otwierającego krótką pozycję) oprocentowaną według stałej, znanej z góry stopy, zwanej stawką FRA (FRA rate). Jednocześnie sprzedawca kontraktu zobowiązuje się wziąć od nabywcy pożyczkę na taki sam okres, oprocentowaną według zmiennej, nieznanej początkowo stopy. Jest ona zwana stopą referencyjną. W zależności od waluty pożyczki, przyjmuje się do obliczeń np. LIBOR, Euribor czy też polski WIBOR.
Na kontrakt FRA składają się (obok oprocentowania) dwa parametry - czas do wygaśnięcia kontraktu oraz czas trwania pożyczki. Stąd też biorą się typowe oznaczenia stosowane dla tych instrumentów. Ogólnie rzecz biorąc, zapis A x B oznacza, że FRA wygaśnie za "A" miesięcy. Z kolei "B" to liczba miesięcy, jaka upłynie od momentu zawarcia kontraktu do czasu wygaśnięcia pożyczki, na jaką on opiewa. Wynika z tego, że czas trwania samej pożyczki to różnica A minus B.
Pożyczka tylko w teorii