Raport roczny spółki, w tym spółki publicznej, tworzącej wraz z innymi, sobie podporządkowanymi jednostkami, nie ma w polskiej gospodarce prawnie zdefiniowanych zasad jego sporządzenia. Spółkę publiczną obowiązują w tym zakresie jedynie wymagania rynku publicznego, określone w stosunku do rocznych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz innych informacji według wymogów rozporządzenia Ministra Finansów o raportach bieżących i okresowych (Dz.U. z 2005 r. Nr 209, poz. 1744), w powiązaniu z wymogami odnoszącymi się do sprawozdania z działalności spółki publicznej i jej grupy kapitałowej, sporządzanej przez zarząd spółki według wymogów ustawy o rachunkowości.
Przedmiotem informacji w raporcie rocznym spółki są więc zasadniczo jej historyczne dane finansowe, obejmujące dany rok obrotowy i lata poprzednie (zwyczajowo dane porównawcze za poprzedni rok obrotowy), których źródłem są sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z wymogami prawa bilansowego. Spółki publiczne, tworzące grupy kapitałowe, muszą swe skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzać i prezentować według wymogów Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSR). Te, jak wiemy, nie zawierają uniwersalnego wzoru sprawozdania finansowego. Określają jedynie minimalny zakres ujawnień informacji, zarówno finansowej jak i niefinansowej, które powinny zostać zawarte w sprawozdaniu finansowym. Niektóre z informacji finansowych mogą być przedstawione w podstawowych elementach sprawozdania lub w informacji dodatkowej. Aby sprawozdanie finansowe mogło spełniać swe cele, a w szczególności być sprawozdaniem użytecznym dla odbiorców, powinno samo w sobie zawierać właściwie przedstawioną informację o zasadach ich sporządzania - powinno opisywać przyjętą i stosowaną politykę rachunkowości spółki i jej grupy. Elementem polityki rachunkowości staje się więc dobór właściwego układu sprawozdawczego, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie użytecznych, wiarygodnych, rzetelnych i obiektywnych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej spółki i jej grupy, osiągniętych finansowych rezultatach działalności oraz o zmianach w sytuacji majątkowej i finansowej, jaka miała miejsce w przedstawianych w sprawozdaniu finansowym latach obrotowych. Informacje te, zanim staną się informacjami ogólnodostępnymi, są badane przez biegłego rewidenta. Jego zadaniem jest m.in. sprawdzenie, czy zakres informacji wymaganych dla sprawozdania finansowego jest kompletny i czy informacje te spełniają wymagania MSR, zarówno pod względem uznawania, jak i pomiaru oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym.
Poddanie ocenie części finansowej raportu rocznego przez Zespół Konkursowy nie ma na celu ponownej weryfikacji tych danych pod względem ich zgodności z MSR. Ma jedynie sprawdzić, czy dane z rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółki należycie ujęto w jej raporcie rocznym i czy z punktu widzenia użyteczności prezentowanych danych opis przyjętych zasad polityki rachunkowości jest wystarczający oraz na ile ma on potwierdzenie w prezentowanych danych.
Niekiedy sprawozdanie finansowe może spełniać wymogi obowiązujących zasad rachunkowości (MSR), lecz forma i zakres ich prezentacji w raporcie rocznym może bardziej lub mniej celowo uwypuklać pozytywne elementy działalności, zmniejszając znaczenie mniej korzystnych zdarzeń i informacji o działalności spółki. Stąd, celem Zespołu będzie sprawdzenie, na ile i w jaki sposób spółka zachowuje obiektywność w prezentacji swej sytuacji i dokonań finansowych.
Niezwykle ważną sprawą dla wielu odbiorców rocznych raportów finansowych jest przedstawienie wpływu zastosowania się spółki do nowych regulacji. Te spółki, które w swym raporcie przedstawią dane finansowe według MSR po raz pierwszy, będą oceniane pod kątem sposobu i zakresu prezentacji skutków przejścia na MSR. Te zaś spółki, które już wcześniej stosowały MSR, będą oceniane pod kątem zakresu prezentacji wpływu nowych standardów, jakie zastosowały w obecnych lub będą musiały zastosować w przyszłych sprawozdaniach finansowych czy ujęcia wprowadzonych zmian w polityce rachunkowości.